Elbląg, dnia 17.10.2024 r.
Dekoracje roślinne w szklanych naczyniach w formie małego lasu lub ogrodu mogą stanowić doskonałą dekorację naszego otoczenia. Tego rodzaju kompozycje sadzi się najczęściej w mchu i ziemi, wybierając do tego różne rodzaje kwiatów doniczkowych i ozdób trwałych.
Chcąc pozyskać własnoręcznie wykonane kompozycje, nasi podopieczni wzięli udział w treningu ogrodniczo zielarskim i aktywności twórczej, podczas którego realizowali własne pomysły na tego rodzaju dekoracje przy użyciu różnego rodzaju kwiatów- hedera, fitonia i chamedora. Po przygotowaniu podłoża i włożeniu w nie roślin wsypaliśmy węgiel aktywny, który pomaga roślinom w ukorzenieniu się i zapobiega powstaniu pleśni, co czyni kompozycje trwalszymi. Nie mogło zabraknąć także stałych dekoracji, które dodały naszym pracom humorystycznego i indywidualnego charakteru.
Wykonywanie „Lasu w słoiku” było nie tylko doskonałą zabawą, ale także możliwością do twórczego i kreatywnego działania w atmosferze wzajemnej współpracy.
WYJAZD UCZESTNIKÓW ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU DO JELENIEJ DOLINY
Dnia 11 października 2024 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku wraz z kadrą udali się do Jeleniej Doliny. Jest to malowniczy zbiornik retencyjny, położony na obrzeżach miasta Elbląg. Inaczej jest też nazywana Smoczą Doliną. Przylegający do doliny kompleks leśny rozpościera się od miejscowości Dąbrowa aż do Nadbrzeża. Na terenie doliny są trzy jeziora a największe z nich to Jezioro Martwe. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku został zbudowany parking z wiatami w kształcie smoków, niestety nie przetrwały one do dzisiejszych czasów.
Terapia lasem potrafi oddziaływać na wiele różnych aspektów zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Podstawą tej terapii jest kontakt z naturą, która stymuluje nasze zmysły : słuchu, węchu, dotyku, wzroku. Pomaga zredukować stres i zmniejszyć napięcie psychofizyczne. Poprawia koncentrację uwagi, zwiększa poziom energii, zwiększa odporność i zwiększa poczucie szczęścia. Pomaga też walczyć z zaburzeniami snu, depresją czy chronicznymi bólami.
Wyjazd uczestnikom bardzo się podobał i w przyszłości planujemy częściej to miejsce odwiedzać.
Elbląg, dnia 15.10.2024 r.
W dniu 4 października bieżącego roku pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wzięli udział w szkoleniu, które przeprowadziła pani Jagna Niepokorczycka- Gac zatytułowanym „Komunikacja Interpersonalna w Zespole. Wypalenie zawodowe”.
Podczas szkolenia przytoczone zostały podstawowe zagadnienia związane z wypaleniem zawodowym, jego fazy, schemat wypalenia zawodowego, wpływ przewlekłego stresu na samopoczucie i wydajność pracowników, symptomy utraty motywacji do działania oraz przyczyny ich występowania.
Kolejnym aspektem szeroko omówionym podczas spotkania był temat „Wypalenie zawodowe jako wynik interakcji wymagań i zakresu kontroli pracowników oraz klimat społeczny” w oparciu o teorię oraz Piramidę potrzeb A. Maslova. Przypomnieliśmy sobie, jakie są cele i zadania grupy pracowniczej oraz normy i funkcje grupowe. Szeroko omówiony został również proces komunikacji w grupie, jego etapy oraz wpływ komunikacji niewerbalnej na skuteczną komunikację. Podczas szkolenia mieliśmy możliwość wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym, zgłaszając swoje uwagi i pytania.
ODWIEDZINY UCZESTNIKÓW ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU W KLUBIE JEŹDZIECKIM „ROTMISTRZ”
Dnia 10 października 2024 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku udali się wraz z kadrą do miejscowości Węgry by móc zwiedzić Klub Jeździecki „ROTMISTRZ”. Powstał on w 1983 roku i kultywuje tradycje 18 Pułku Ułanów z Grudziądza, którego imię nosi. Jedna z trenerek oprowadziła nas po terenie klubu. Mogliśmy zobaczyć boksy koni i stajnie, padoki (wybiegi dla koni), ujeżdżalnie. Oprócz tego Pani Trenerka opowiedziała nam wiele ciekawostek na temat koni oraz poznaliśmy tajniki pracy w takim klubie. Oczywiście nie mogło zabraknąć głównej atrakcji tego wyjazdu – czyli koni, których nie tylko podziwialiśmy ale też mogliśmy pogłaskać konia o imieniu Kubuś.
Był to niezwykły wyjazd, podczas którego mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych wiadomości a sam kontakt z końmi ma wiele pozytywnych aspektów : wpływa na sfere fizyczną, emocjonalno-motywacyjną, poznawczą oraz społeczną a także relaksuje i poprawia humor.
WYJAZD UCZESTNIKÓW ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU NA ELBLĄSKI CMENTARZ
Dnia 9 października 2024 roku, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku wraz z kadrą udali się na elbląski cmentarz by móc uporządkować opuszczone groby. Jak co roku staramy się pamiętać by o nie zadbać. Gdy uporaliśmy się z opadłymi liśćmi, różnego rodzaju odpadami oraz chwastami, symbolicznie zapaliliśmy znicze. Cały ten czas był spokojny, choć pełen zadumy. Wspominaliśmy również naszych bliskich, których z nami już niestety nie ma. Wszyscy potraktowali ten wyjazd jako lekcje szacunku i pamięci o przodkach oraz kształtowaliśmy umiejętność odpowiedniego zachowania się w takich ważnych miejscach.
Z inicjatywy uczestników uczczono też pamięć byłego pracownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku
WYJAZD UCZESTNIKÓW ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU DO MIKOSZEWA
Dnia 7 października 2024 roku, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku wraz z kadra udali się do nadmorskiej miejscowości Mikoszewo. Wyjazd rozpoczął się zwiedzaniem miejscowości oraz podziwianiem architektury : przystani rybackiej, drewnianej, ponad 100 letniej dzwonnicy oraz XIX-wiecznego Domu Podcieniowego Następnie spacerowaliśmy po rezerwacie przyrody „Mewia Łacha” oraz mogliśmy zobaczyć ujście Wisły do Bałtyku. Rezerwat ten stanowi również dom dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Pomimo październikowej pogody, wszyscy świetnie się bawili a po powrocie do Ośrodka wspólnie wyszukiwaliśmy ciekawostek o zwierzętach żyjących w tym rezerwacie.
POSTĘPY W REMONCIE W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU
Remont w naszym ośrodku dalej trwa. Na dzisiejszy dzień zostały wymienione posadzki, malowanie ścian sali świetlicowe, pokoju wyciszeń, pracowni kulinarnej, pracowni higieniczno-kosmetycznej, zostały wykonane podwieszanie sufitu w sali świetlicowej oraz wymiana oświetlenia. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Planujemy jeszcze kompleksowy remont toalet.
W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, zajęcia z uczestnikami odbywają się w sposób plenerowy
WYJAZD UCZESTNIKÓW ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU NA SEANS FILMOWY DO ELBLĄSKIEGO KINA
Dnia 3 października 2024 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku wraz z kadrą udali się elbląskiego kina „Światowid” na seans filmowy. To już nasza niemal tradycja – wspólne wyjścia do kina oraz obcowanie z kulturą. Tym razem wspólnie wybraliśmy film pt „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”.
Film opowiada historię młodzieńczej miłości naszego najsłynniejszego polskiego poety epoki romantyzmu Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny. Podczas wakacji, prawdopodobnie w sierpniu 1820 roku, młody poeta beztrosko spędza czas na jeżdżeniu konno, trenowaniu szermierki z przyjaciółmi oraz pisząc wiersze o wolnej Polsce. Jego uwagę zwraca jednak piękna Maryla, która robi na nim niesamowite wrażenie. Młodzi zakochują się w sobie, jednak młoda dziewczyna jest przeznaczona komuś innemu. A w tle zarys historyczny : planowanie zamachu na cara, zbliżająca się wojna, patriotyzm, tęsknota za ojczyzną, oraz piękne wiersze.
Film wywarł na naszych uczestnikach niemałe wrażenie. Każdy był zachwycony nie tylko historią miłości ale też pięknymi ujęciami dawnej polski oraz grą aktorską. Po filmie, długo jeszcze rozmawialiśmy na temat kontekstu historycznego filmu oraz o Polsce, wtedy jeszcze podległej. Uczestnicy wyrazili też chęć zapoznania się z dziełami Mickiewicza.
WYJAZD UCZESTNIKÓW ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU DO GDAŃSKIEGO ZOO
Dnia 2 października 2024 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku wraz z kadrą udali się Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Powstał on 70 lat temu – 1 maja 1954 roku. Na samym początku ogród zamieszkiwało 43 sztuki zwierząt, by z biegiem czasu ta liczba mogła rosnąć. Dziś na powierzchni 125 hektarów mieszka 164 gatunków zwierząt co daje 868 sztuk.
Zoo to doskonałe miejsce by móc aktywnie spędzić czas oraz by podziwiać zwierzęta, których na co dzień byśmy nie mieli okazji zobaczyć oraz by się czegoś o nich nauczyć. Jednak to nie jest główne zadanie ogrodów zoologicznych. Nasi uczestnicy dowiedzieli się że przede wszystkim, że głównym zadaniem ogrodów zoologicznych jest ochrona bioróżnorodności zagrożonych gatunków, działanie na rzecz ich naturalnych siedlisk oraz edukacja w tym zakresie.
Dzięki panu przewodnikowi wycieczka przebiegła sprawnie i bardzo ciekawie. Mogliśmy dowiedzieć się dużo ciekawych informacji na temat zwierząt oraz ich ochrony. Nasi uczestnicy byli zachwyceni. Na koniec wyjazdu chętni mogli zakupić pamiątki w ramach treningu budżetowego oraz spożyliśmy obiad lokalnym Macdonaldzie, co również stanowiło dużą atrakcję dla naszych podopiecznych.
Całodobowe treningi umiejętności społecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 02.10.2024 r.
Podczas września trening umiejętności społecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbył się od 27 do 29. Pobyty weekendowe odbywają się w sposób cykliczny,a do udziału w nich zgłaszają się chętni uczestnicy. W każdym weekendzie udział biorą cztery osoby, będące na co dzień uczestnikami w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie.
Podczas tych pobytów uczestnicy realizują trening funkcjonowania w życiu codziennym z nastawieniem na nauczenie samodzielności, rozwijanie zainteresowań i kształtowanie dobrych nawyków, a także treningi higieny osobistej. Istotna jest także integracja oraz utrwalenie umiejętności współpracy w grupie. Podczas wrześniowego pobytu swój czas zaplanowany poza Ośrodkiem spędziliśmy na treningu utrwalania i i nabywania wiedzy ogólnej z zakresu historii, wyjeżdżając w sobotę do Muzeum Historyczno- Archeologicznego w Elblągu oraz realizując trening prozdrowotny wybierając się na spacer po tężni solankowej w Lidzbarku Warmińskim.
Czas upłynął nam w miłej atmosferze.
.