Elbląg, dnia 05.09.2024 r.
W dniu 29 sierpnia bieżącego roku korzystając z pięknej letniej pogody zorganizowaliśmy zajęcia na boisku przy naszym Ośrodku. Zajęcia z fizjoterapii w ramach cyklu Ruszamy się to forma aktywizacji, która obejmuje wszystkich naszych podopiecznych bez względu na wiek czy rodzaj schorzenia. Ruch na świeżym powietrzu dostarcza tlenu, co owocuje poprawą pracy serca i układu oddechowego, pomaga w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, zapewniając przy tym dobre samopoczucie i sprzyjając naszej integracji.
Nasi podopieczni poza indywidualnymi ćwiczeniami na krzesełkach ćwiczyli także wspólnie angażując się w zabawę z podawaniem sobie wzajemnie piłki oraz w konkursy sportowe- strzał do bramki i gra w bule.
Wszyscy doskonale się bawili.
Warsztaty rękodzielnicze w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 05.09.2024 r.
W dniu 28 sierpnia bieżącego roku nasi podopieczni wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych. Możliwość stworzenia własnej kompozycji i kształtowania kreatywności wywołują pozytywne uczucie towarzyszące każdej osobie, która podejmuje się wykonania własnoręcznej pracy. Zajęcia rękodzielnicze zatem zachęcają do aktywności, rozwijają sprawność manualną, poruszają wyobraźnię oraz wyzwalają zainteresowania artystyczne.
W ramach eksperymentowania z nowymi technikami pracy wszyscy chętni uczestnicy wzięli udział w tworzeniu kompozycji jesiennych, których podstawą była wydrążona dynia. Na bukiet składały się zboża i roślinność łąk. Nasi podopieczni wykonywali swoje prace indywidualnie i w parach.
Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze, a ich efekty możemy podziwiać jako ozdoby pomieszczeń naszego Ośrodka.
Elbląg, dnia 04.09.2024 r.
W dniu 29 sierpnia bieżącego roku wybraliśmy się wspólnie do miejscowości Kurzętnik, gdzie znajduje się wieża widokowa Kurza Góra. Podczas spaceru ścieżką wykonana z drewna, mieliśmy okazję podziwiać panoramę pradoliny rzeki Drwęcy i poznać historię Zamku w Kurzętniku oraz jego okolic. Bogata ścieżka dydaktyczna witała nas licznymi mapkami i informacjami o zwiedzanej okolicy, zaś poznając historię tego miejsca cofnęliśmy się aż do roku 1410, kiedy to właśnie tu odbyła się wielka bitwa z Krzyżakami.
Techniczną ciekawostką wieży jest charakterystyczny konstrukcyjny węzeł unikatowy w architekturze naszego kraju. Umocowane w sposób skośny, pionowy oraz poziomy belki w zamyśle mają być pozbawione łączników metalowych i tworzą kilkukilometrową lekko pochyłą ścieżkę, na końcu której jest punkt widokowy z powiewającą flagą naszego kraju.
Wycieczka sprawiła wszystkim dużo radości i satysfakcji z osiągniętego celu, a także przyczyniła się do poszerzenia wiedzy naszych podopiecznych.
Wycieczka uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Lidzbarka Warmińskiego
Elbląg, dnia 04.09.2024 r.
Lidzbark Warmiński położony w historycznej krainie zwanej Warmią to miasto o bogatej i pięknej historii. Lidzbark Warmiński przez długi czas znajdował się pod panowaniem biskupów warmińskich mieszkających na Zamku Lidzbarskim i przyjmujących w tym miejscu znakomitych gości. Przebywali tam między innymi Mikołaj Kopernik, papież Pius II, Ignacy Krasicki, Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer, Jan Olbracht Waza, Karol XIII, Napoleon Bonaparte i wielu innych. Nie bez przyczyny mówi się, że Zamek był miejscem działalności naukowej, publicznej i artystycznej wybitnych postaci.
Wziąwszy pod uwagę wyjątkowość i ciekawą historię tego miejsca uznaliśmy,że nie mogło zabraknąć tam i naszej grupy, dlatego w dniu 27 sierpnia bieżącego roku wybraliśmy się właśnie do Lidzbarka, by zwiedzić tę kolebkę historii naszego Województwa. Istotę i historię Zamku poznawaliśmy z pomocą pani przewodnik, która dzieliła się z nami swoją wiedzą i opowiadała na zadawane pytania.
Zamek łączył w sobie trzy podstawowe funkcje- obronną, mieszkalną oraz reprezentacyjną i w kontekście tych trzech walorów zapoznawaliśmy się właśnie z tym miejscem. Gotyckie malowidła stanowiące ozdoby ścian i krużganków należą do dziedzictwa architektury o znaczeniu europejskim. Liczne obrazy i portrety stanowią o bogactwie i jakości artystycznej tego miejsca, a początki ich historii sięgają XIV wieku. Mury Lidzbarskiego Zamku kryją w sobie niezmierzone historie wielu jego mieszkańców, był on bowiem przebudowywany i z biegiem lat zmieniał swoje przeznaczenie. Pod koniec XIX wieku jego pomieszczenia zostały przebudowane i zaadaptowane do działalności sierocińca i szpitala zakonnego. Przedmioty i atrybuty tamtych czasów przetrwały i przyczyniły się do utworzenia Muzeum Zamkowego, co odzwierciedla również naoczny obraz życia codziennego ludzi związanych z tym właśnie miejscem. Ten średniowieczny Zamek zwany Wawelem Północy od roku 2018 cieszy się tytułem Pomnika Historii i jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów architektury gotyckiej w Polsce.
Wycieczka wywarła na wszystkich bardzo dobre wrażenie, a poznając to miejsce, mieliśmy możliwość pogłębienia wiedzy o miejscach i postaciach zasłużonych w kulturze i historii naszego kraju.
SPACER UCZESTNIKÓW ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU PO ELBLĄSKIEJ BAŻANTARII
Dnia 12 sierpnia 2024 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku wraz z terapeutami wybrali się do Bażantarii w Elblągu. Jest to zabytkowy park leśny, położony na skraju Wysoczyzny Elbląskiej. Jego historia sięga początku XVIII wieku, kiedy to mieszkańcy nazywali ją Vogelsang (czyli z języka niemieckiego – ptasi śpiew). Po zakończeniu II Wojny Światowej Elblążanie nadali parku nazwę „Bażantaria” ze względu na dużą liczebność populacji bażantów w parku. Dziś jest to wspaniałe miejsce do pieszych wędrówek i spacerów.
Podczas spaceru nasi uczestnicy mogli porozmawiać o bogatej florze i faunie parku, bowiem występują tu rzadkie gatunki roślin i zwierząt, które są typowe dla terenów górskich i podgórskich : czosnek niedźwiedzi, skrzyp olbrzymi czy pliszka górska (ptak).
Spacer po Bażantarii okazał się bardzo ciekawy : mogliśmy porozmawiać o ciekawych roślinach i zwierzętach a sama wędrówka wśród zieleni i natury była bardzo relaksująca i wyciszająca.
WSPÓLNE PIECZENIE PIZZY W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU
Dzień 9 sierpnia 2024 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku był bardzo… pyszny! Bowiem tego dnia uczestnicy wraz z terapeutami postanowili wspólnymi siłami upiec pizzę. Każdy z podopiecznych najpierw własnoręcznie wyrabiał ciasto, a następnie przy użyciu wałka i dłoni formował kształt swojej pizzy. Na gotowy już spód został nałożony pyszny, pomidorowo-ziołowy sos (również stworzony przez uczestników) a następnie każdy, według własnego uznania mógł nałożyć swoje ulubione dodatki : szynkę, salami, ogórki, kukurydzę, ananasa czy pomidora. Oczywiście nie zabrakło DUŻEJ ilości sera.
Gdy pizze się już upiekły każdy z uczestników mógł skosztować własnoręcznie przygotowanego dania.
Zajęcia kulinarne w Środowiskowym Domu, to nie tylko nauka gotowania. To również poznawanie różnych, nowych smaków, rozwijanie zainteresowania przygotowywaniem potraw, poznawanie zasad prawidłowego odżywania się, nauka planowania zadań, ale również pobudzanie zmysłów oraz usprawnianie integracji zmysłowo-ruchowej.
Wycieczka uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do ZOO w Gdańsku Oliwie
Elbląg, dnia 03.09.2024 r.
Gdański Ogród Zoologiczny założony w 1954 roku znajduje się w samym sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jest to idealne miejsce na aktywny odpoczynek, a także spokojny spacer. Wszystko to w otoczeniu bujnej roślinności oraz ciekawych również egzotycznych zwierząt z całego świata. Właśnie dlatego w dniu 20 sierpnia bieżącego roku wybraliśmy się, by zwiedzić to miejsce.
Zobaczyliśmy tu liczne gatunki ssaków, gadów, płazów oraz ptaków, czytając z tablic ciekawostki dotyczące ich pochodzenia, sposobu życia i cech charakterystycznych. Osoby z naszej grupy podróżujące po ZOO specjalnym pojazdem miały również okazję usłyszeć wszelkie ciekawostki na temat oglądanych okazów zwierząt od pracowników Ogrodu.
Podczas spaceru po ZOO nasi podopieczni chętnie wykonywali zdjęcia w ramach treningu fotograficznego. Zwierzęta zamieszkałe w Ogrodzie okazały się bardzo wdzięcznymi obiektami fotograficznymi.
Wyjazd był doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat zwierząt świata oraz chwilą relaksu i wypoczynku.
WARSZTATY W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU Z SCRAPBOOKINGU
Dnia 8 lipca 2024 w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku odbyły się warsztaty z scrapbookingu. Odbyły się one w naszym ośrodkowym ogrodzie, ponieważ była piękna pogoda i aż żal było nie skorzystać z słonecznego dnia. Zadaniem naszych uczestników było przygotowanie pocztówek z wakacji przy użyciu metody scrapbookingu. Początkowo scrapbooking był sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania albumów z zdjęciami przy użyciu różnokolorowych papierów, gazet, tasiemek, materiałów, cekinów, naklejek. Dziś to nie tylko albumy ale też zaproszenia, pocztówki, kartki bożonarodzeniowe, obrazki, laurki, pamiętniki. Sama metoda pochodzi z Stanów Zjednoczonych a w Polsce zaczęła być popularna w latach 90 Xx wieku.
Zadaniem naszych podopiecznych było stworzenie pocztówki z wakacji. Do dyspozycji mieli wiele różnych materiałów w tym gazet, skąd mogli wycinać fotografie, które w jakiś sposób ich zainteresowały. Uczestnicy z ochotą zabrali się do pracy a ich prace zostały wywieszone na ośrodkowej gazetce.
Takie zajęcia mają na celu rozwijaniu wyobraźni i kreatywności uczestników. Jest to też bardzo relaksujące i poprawiające humor. Poprawiają się zdolności motoryczne i koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz funkcje poznawcze. Rozwijane jest też zainteresowanie sztuką.
Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Gietrzwałdu
Elbląg, dnia 03.09.2024 r.
W dniu 16 sierpnia 2024 roku podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wybrali się na wycieczkę do Gietrzwałdu. Jest to wieś w Województwie Warmińsko- Mazurskim, będąca miejscem Objawień Najświętszej Marii Panny. Znajduje się tu Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, którego centrum stanowi Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
Objawienia Gietrzwałdzkie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boża przemówiła wówczas w języku polskim,a treść Objawień miała dla Polaków i polskiej świadomości duże znaczenie i utwierdzała w głębokiej wierze i nadziei. Wierni odwiedzają Sanktuarium skupiają się na modlitwie i szczególnym błogosławieństwie Matki Bożej. Łaskami słynący obraz Matki Bożej w Gietrzwałdzie znajdujący się w neogotyckim ołtarzu głównym Sanktuarium, przedstawiający Madonnę trzymającą na rękach Dzieciątko jest znanym dziełem sztuki i przyciąga w to miejsce wielu wyznawców. Z okolicznego Źródełka pobłogosławionego przez Najświętszą Maryję Pannę wierni czerpią Cudowną Wodę, zaś Kapliczki stanowią miejsce modlitwy i rozważań.
Wycieczka minęła w atmosferze zadumy i pogłębienia wiary.
Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Malborka
Elbląg, dnia 21.08.2024 r.
Podczas wycieczki w dniu 13 sierpnia bieżącego roku zwiedziliśmy niezwykły Zamek Krzyżacki w Malborku należący do Szlaku Zamków Gotyckich. Do niebywałej podróży w czasie po tym obiekcie zaprosiła nas nasza pani przewodnik, która przybliżyła nam historie i niezwykłe tajemnice tego miejsca. Zwiedzając liczne korytarze, dziedzińce oraz sale, zagłębialiśmy się w tajniki minionych epok. Ściany zamku, wykonane z cegły i zdobione rzeźbami i licznymi ornamentami,sprawiają, że wnętrza zamku robią na zwiedzających ogromne wrażenie. Spacer i obserwowanie fortyfikacji, fos i wież obronnych, które czuwały dawniej nad niedostępnością tego miejsca dla nieprzyjaciela, przypominają o przeznaczeniu i potędze tego miejsca.
Zwiedzanie było dla wszystkich wielką przygodą oraz okazją do pogłębienia wiedzy z zakresu historii.
.