Aktualności

Uczestnicy ŚDS w Jegłowniku na Festynie Służb Mundurowych

 Elbląg, dnia 15.05.2019 r.

W dniu 10 maja 2019 roku podopieczni ŚDS w Jegłowniku udali się na Festyn Służb Mundurowych  do Elbląga. Organizatorzy Festynu zapewnili dla odwiedzających szereg atrakcji. Podopieczni mieli szansę obejrzeć występ Orkiestry Wojskowej z Elbląga oraz  występ zespołu „Ence Pence Dance” z Klubu pwdDWDP-W.  Strefa pokazów dynamicznych obejmowała pokaz wyszkolenia i pracy psów służbowych, pokaz KRAV-MAGI przez żołnierzy pwdDWDP-W. Uczestnicy podczas festynu mieli okazję poznać bliżej sprzęt będący na wyposażeniu pwdDWDP-W, Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Więziennej, Straży Pożarnej, Urzędu Celno-Skarbowego (KAS).  

Na zakończenie podopieczni  skosztowali wojskowej grochówki i w dobrych nastrojach wrócili do placówki. 

  

  

 

Czytaj więcej

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt i zbiórka karmy przez uczestników ŚDS w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 15.05.2019 r.  

4 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt. W odniesieniu do powyższego i na apel schroniska „Animals” w Elblągu pracownicy i uczestnicy  ŚDS w Jegłowniku przekazali karmę dla bezpańskich psów i kotów, podopiecznych schroniska. W okresie wiosenno- letnim zwierząt w schronisku  niestety przybywa. 

Pamiętajmy, że to my jesteśmy odpowiedzialni za zwierzęta, które oswoiliśmy i to my możemy zmienić ich los na lepszy !

Kontynuując akcję wsparcia elbląskiego schroniska „Animals” podopieczni ŚDS w Jegłowniku zorganizowali ponownie zbiórkę karmy dla bezpańskich psów i kotów. W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani. To czasem nie pozwala dostrzec potrzeb innych. W naszym ośrodku  chcemy, by uczestnicy uczyli się odpowiedzialności, staramy się uwrażliwiać podopiecznych nie tylko na potrzeby innych ludzi, ale również zwierząt. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa jakości życia zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie osób niepełnosprawnych  do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Cieszymy się, że tak wielu podopiecznych i ich rodzin odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w akcji. W ramach przeprowadzonej zbiórki zorganizowana została wycieczka do schroniska. Podopieczni  poznali  zasady funkcjonowania schroniska oraz obejrzeli  pomieszczenia dla psów i kotów.

Dziękujemy serdecznie wszystkim podopiecznym i ich  rodzicom  za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną.

Dzielenie się tym, co mamy – to dobry nawyk. Nie bądźcie obojętni na los bezdomnych zwierząt!!!  

Dziękujemy za okazane serce !

 

 

Czytaj więcej

Śniadanie Wielkanocne w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 30.04.2019 r.

W dniu 17.04.2019 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne.

Wspólnie z uczestnikami i pracownikami ŚDS do świątecznego stołu zasiedli:                                                  Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej – Pani Anna Szyszka, Z-ca Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej – Pan Zbigniew Pawłowski, Wójt Gminy Markusy – Pani Dorota Wasik, Wójt Gminy Gronowo Elbląskie – Pan Marcin Ślęzak, Kierownik GOPS w Gronowie Elbląskim – Pani Marzena Białogrzywa, Kierownik GOPS Markusy – Pani Halina Chabowska-Pędrak, Przewodniczący Rady Gminy w Gronowie Elbląskim – Pan Krzysztof Dorosz, Pani  Ewa Ryfa – pedagog/koordynator z ŚDS w Kwietniewie, pracownice GOPS w Gronowie Elbląskim - panie  Angelika Ślęzak, Marta Pluta oraz Iwona Śliz.     Wszystkich zebranych gości, pracowników oraz uczestników ŚDS w Jegłowniku powitała kierownik placówki – Pani Marzena Janta - Lipińska, składając jednocześnie serdeczne życzenia wielkanocne. Następnie głos zabrali Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej – Pani Anna Szyszka, Wójt Gminy Gronowo Elbląskie,  Wójt Gminy Markusy oraz Przewodniczący Rady Gminy.       Po świątecznych życzeniach  oraz uroczystych  przemówieniach symbolicznie podzieliliśmy się święconym jajkiem oraz wspólnie  zasiedliśmy do stołu.  Tradycyjnie wśród  przygotowanych potraw znalazły się wielkanocny żur, biała kiełbasa, faszerowane jajka, pasztety,  sałatki wielkanocne oraz wielkanocne wypieki.

Atmosfera spotkania była wyjątkowa i radosna. Na koniec spotkania zaproszeni goście zostali obdarowani upominkami wykonanymi przez uczestników ŚDS w Jegłowniku. 

  

 

 

Czytaj więcej

Konkurs na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną

 Elbląg, dnia 29.04.2019 r.

Niedziela Palmowa, zwana inaczej Niedzielą Męki Pańskiej, przypada w szóstą niedzielę Wielkiego Postu. Jej nadejście oznacza rychły początek Wielkiego Tygodnia, który jest najwznioślejszym i najważniejszym okresem w roku liturgicznym.
Z tej okazji w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie zorganizowane zostały zajęcia, podczas których każdy uczestnik miał możliwość własnoręcznego wykonania Palmy Wielkanocnej w ramach treningu aktywności twórczej. Pomysłów było wiele, a ich efekty jako pierwsza oceniła komisja, przyznając trzy nagrody, które otrzymali: Pani Alicja Kryłow, Pani Janina Dmytryszyn i Pan Czesław Zawadzki. Komisja wręczyła zwycięzcom narody główne, zaś pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki.  

 

Każdy z uczestników miał możliwość zabrania swojej palmy do domu, by poświęcić swoje dzieło w dniu Niedzieli Palmowej.
 
 
 
Czytaj więcej

Śniadanie Wielkanocne w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 29.04.2019 r.

 

Tradycyjnie w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie 16 kwietnia bieżącego roku odbyło się Śniadanie Wielkanocne.  Z tej okazji wizytę w naszym Domu złożyła pomysłodawczyni i założycielka Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie i Jegłowniku Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej Pani Anna Szyszka. Wśród przybyłych gości byli : Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pan Tomasz Domżalski, Burmistrz Miasta Pasłęka Pan Wiesław Śniecikowski, Wójt Gminy Rychliki Pan Zbigniew Lichuszewski, Przewodniczący Rady Gminy w Rychlikach Pan Tadeusz Kruk, Sekretarz Urzędu Gminy w Rychlikach Pani Elżbieta Biczak, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rychlikach Pani Bożena Helwak, Ksiądz Proboszcz z Parafii w Kwietniewie Piotr Łatacz, Ksiądz Proboszcz z Parafii w Rychlikach Leszek Wasilewski, zastępca Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku Pan Piotr Szercha i Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku Pani Katarzyna Pawlak.

 

 

Pełniąca obowiązki Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie Pani Jadwiga Kubacka przywitała przybyłych gości, składając wszystkim serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Głos zabrała również  Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej Pani Anna Szyszka, życząc wszystkim obecnym błogosławionych, zdrowych i spokojnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Następnie życzenia złożyli zebrani goście.  

 

Podczas części artystycznej uczestniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie Pani Alicja Kryłow odczytała swój autorski wiersz pt. Przemyślenia Męki Pańskiej.  

Punktem kulminacyjnym spotkania było odmówienie modlitwy oraz poświęcenie pokarmów. Po skosztowaniu Święconki i życzeniach, nadszedł czas na spożycie przygotowanych na tę okoliczność pokarmów. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za pamięć o nas, życzenia oraz wspólnie spędzony czas w miłej atmosferze. 
 

  

 

 

 

Czytaj więcej

Zajęcia dogoterapii w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 11.04.2019 r.

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną korzystają z cyklu zajęć z dogoterapii.  Gościmy w naszym Domu w Jegłowniku psy będące podopiecznymi Fundacji Psy Dzieciom z Elbląga. Celem ogólnym zajęć z udziałem psa terapeutycznego jest rozwijanie sfery umysłowej uczestników poprzez  wpływ na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzanie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Uczestnicy biorący udział w zajęciach uczą się określania związków przyczynowo-skutkowych,  rozpoznawania różnic i podobieństw. Korzyści płynących z dogoterapii jest wiele, najważniejsze to wzrost aktywności i sprawności ruchowej uczestnika, nauka okazywania emocji, poprawa koncentracji, wzrost poczucia odpowiedzialności i samodzielności, przełamanie lęku przed zwierzętami, nauka empatii i wrażliwości. Nasi podopieczni chętnie korzystają z zajęć z udziałem psów, uczą się bezpiecznego kontaktu z nimi, przestrzegania granic i okazywania wzajemnego szacunku. 

 

 

 

Czytaj więcej

Pierwszy Dzień Wiosny w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 25.03.2019 r.

Z każdym dniem będzie robiło się coraz cieplej, co świadczy o zbliżającej się wiośnie. Kilka dni temu zawitała do nas wiosna astronomiczna i kalendarzowa, która rozpoczęła się w czwartek 21 marca. Jest to nie tylko Święto Wiosny, ale także Dzień Lasu oraz Dzień Wagarowicza. Tego dnia tradycyjnie następuje topienie Marzanny, która jest symbolem pożegnania zimy.

Zgodnie z tradycją uczestnicy naszego Domu wraz z kadrą udali się na boisko, by na zewnątrz świętować ten dzień. Nie zabrakło kiełbasek pieczonych na ognisku i piosenek o tematyce wiosennej przy akompaniamencie gitary. Spaliliśmy Marzannę i od tego dnia z  niecierpliwością wypatrujemy cieplejszej aury. Wszyscy bawili się doskonale!

  

  

 

Czytaj więcej

Dzień Kobiet i Mężczyzn w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 12.03.2019 r.

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie w dniu 8 marca zorganizowany został uroczysty Dzień Kobiet oraz przypadający 10 marca Dzień Mężczyzn.

Od rana w naszym Domu odczuwana była odświętna atmosfera. Zanim rozpoczęły się oficjalne obchody tych Świąt, wszędzie rozbrzmiewały życzenia. Panowie postanowili uczcić ten wyjątkowy dzień wręczając wszystkim paniom wiosenne kwiaty, zaś panie obdarowały panów słodkimi czekoladkami. Nie zabrakło wspólnego śpiewania. Był to bardzo miły i uroczysty dzień.

Raz jeszcze z okazji Święta Kobiet i Mężczyzn składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wielu radości na co dzień.

 Kadra i Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie

  

 

Czytaj więcej

Odwiedziny Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu przez uczestników ŚDS z Jegłownika

 Elbląg, dnia 11.03.2019 r.

 W dniu 08.03.2019 r. grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku w ramach zajęć poszerzających wiedzę ogólną i rozwijających ekspresję kulturalną odwiedziła Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną w Elblągu.

 

Uczestnicy zostali bardzo miło przywitani  przez  panie bibliotekarki, które  w interesujący sposób przedstawiły nam funkcjonowanie biblioteki. Spotkanie miało charakter interdyscyplinarny, omawiano działy biblioteczne, przeplatając opowieści  bogato ilustrowanymi książkami. Uczestnicy dzielili się posiadanymi wiadomościami oraz z zainteresowaniem słuchali opowiadań bibliotekarek. Zwiedziliśmy dział czasopism, dział książek historycznych oraz czytelnię pedagogiczną. Najwięcej emocji dostarczyła miniaturowa książka o wymiarach 1 cm x 1 cm, w której znajduje się modlitwa „Ojcze Nasz” w 6 językach świata. Na koniec uczestnicy wykonali własnoręcznie zakładki do książek. W prezencie otrzymaliśmy malownicze puzzle nawiązujące do twórczości Gustava Klimt’a oraz Melozzo da Forli.  Uczestnicy będą kontynuować swoją podróż czytelniczą, bowiem 21 marca ponownie wybieramy się na zajęcia edukacyjne do  Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki  Pedagogicznej w Elblągu. 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Akcja edukacyjna o narkotykach i dopalaczach w ŚDS Jegłownik

 Elbląg, dnia 07.03.2019 r.

W dniu 6 marca 2019 roku Środowiskowy Dom Samopomocy w Jegłowniku zorganizował akcję edukacyjną „ O narkotykach i dopalaczach – substancje psychoaktywne w świetle współczesnych zagrożeń”.

W powyższym spotkaniu uczestniczyli Pan Marek Jarosz Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kluczowe, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wspierać rozwój i zdrowie naszych podopiecznych i chronić ich przed niebezpieczeństwami.

Zorganizowanie spotkania dotyczącego substancji psychoaktywnych, potencjalnych zagrożeń związanych z ich przyjmowaniem wpisuje się w szereg działań profilaktycznych podejmowanych przez placówkę.

Młodzi ludzie są szczególnie narażeni na problem narkotyków i dopalaczy, na podstępne działania dilerów czy namowy rówieśników.

W obliczu powyższego spotkanie stanowiło doskonałą okazję do zapoznania się z listą konsekwencji związanych ze stosowaniem używek zarówno tych zdrowotnych, emocjonalnych  jak i prawnych. Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Elblągu udzielili wskazówek w zakresie rozpoznawania i reagowania w sytuacji kontaktu z niebezpieczną substancją, wskazali ośrodki terapeutyczne i inne placówki udzielające wsparcia osobom uzależnionym.

Pan Dyrektor Marek Jarosz  opowiedział uczestnikom o mechanizmach uzależnienia, istocie szybkiego reagowania w obliczu nietypowych zachowań, możliwych nieodwracalnych skutkach spożywania dopalaczy i innych narkotyków.

Tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników, zachęciła do zadawania pytań i wspólnej dyskusji.

Uczestnicy otrzymali ulotki edukacyjne, wizytówki informacyjne oraz cenną wiedzę, która mamy nadzieję stanowić będzie drogowskaz w obliczu potencjalnych zagrożeń.  

  

  

 

Czytaj więcej
<< ... 5 6 7 8 9

 


 



 


                                                                                                                     
.