Wizyta w Zakładzie Fotograficznym w Pasłęku w ramach treningu fotograficznego
Elbląg, dnia 28.10.2024 r.
Nasi podopieczni otwarci są na ciekawe inicjatywy i chętnie angażują się w kolejne wyzwania, dlatego w dniu 25 października osoby szczególnie zainteresowane fotografią, wzięły udział w wycieczce do Zakładu Fotograficznego pani Grażyny Jundziłł na Starym Mieście w Pasłęku. Tego rodzaju treningi wzbudzają duże zainteresowanie naszych podopiecznych i dają możliwość nie tylko pogłębienia wiedzy w danej dziedzinie, ale także otwierają na świat i uczą kreatywności.
Pasłęcka pani fotograf przyjęła nas bardzo serdecznie, a swoją opowieść o tym zawodzie rozpoczęła od pokazania nam, jak na przestrzeni lat zmieniał się sprzęt fotograficzny. Mieliśmy możliwość obejrzenia dawnych aparatów fotograficznych, poznając ich historię i sposób użytkowania. Była to ciekawa podróż w fotograficzną przeszłość. Dzieliliśmy się wspólnie wspomnieniami z rodzinnych sesji fotograficznych, wspominając dawne gabloty ze zdjęciami widoczne przez szyby zakładów fotograficznych.
Dowiedzieliśmy się także, w jaki sposób można przerobić dawne fotografie i obrazy, by stały się trwałą pamiątką na długie lata. Pani fotograf pokazała nam także swoje pierwsze profesjonalne zdjęcia i opowiedziała o długiej drodze, jaką przeszła poznając w swoim zawodzie nowoczesne technologie. Mieliśmy możliwość zapoznania się z obróbką zdjęć i nowoczesnym sprzętem fotograficznym od flesza aparatu po wydruk na specjalnym papierze. Jednak w dzisiejszych czasach fotografia niejedno ma imię, o czym przekonaliśmy się oglądając między innymi zdjęcia w szkle. Zainspirowani wizytą wybraliśmy się na spacer po Pasłęku, podczas którego wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Serdecznie dziękujemy za wspaniałe przyjęcie, przekazaną wiedzę i poświęcony czas, życząc dalszej satysfakcji z wykonywanej pracy.
POSTĘPY W PRACACH REMONTOWYCH W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU
W Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku od jakiegoś czasu trwają prace remontowe, zmieniamy i ulepszamy nasze wnętrza przede wszystkim dla naszych Uczestników. Dziś dzielimy się z Państwem fotorelacją z przebiegu remontu w naszej łazience, dostosowujemy ją do potrzeb ruchowych naszych Podopiecznych, tak aby korzystanie z niej dla nikogo nie stanowiło problemu.
Jednocześnie informujemy, że podczas prac remontowych treningi w naszym Domu odbywają się bez utrudnień i przebiegają według planu.
JESIENNE ZAJĘCIA PLASTYCZNE W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU
23 października 2024 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w ramach jesiennych zajęć plastycznych uczestnicy z terapeutą wykonywali prace z wykorzystanie zebranych wcześniej darów natury i farb akrylowych. Liście dębu, lipy czy kasztanowca pozwoliły na stworzenie pięknych prac. Malowanie liści, odbijanie ich na papierze przyniosło nie tylko wiele radości, ale przede wszystkim możliwość ćwiczenia motoryki małej, kreatywności i cierpliwości poprzez sztukę i kontakt z naturą.
Październikowe obchody Święta Dyni w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku
Dnia 22 października 2024 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy obchodziliśmy Święto Dyni. Uczestnicy biorący udział w treningu kulinarnym przygotowali pod okiem terapeuty pyszną zupę dyniową. Podczas zajęć podopieczni poznali wszystkie etapy przyrządzania dania, a także estetyczny sposób podania.
W tym samym czasie, w innych pracowniach odbywały się zajęcia o podobnej tematyce : uczestnicy poznali rożne ciekawostkowi na temat tego owocu, o jego właściwościach zdrowotnych oraz o wykorzystaniu go w kulturze.
Zupa wszystkim bardzo smakowała i wprowadziła jesienny klimat do naszego ośrodka.
WYJAZD UCZESTNIKÓW ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU DO ELBLĄSKIEGO KINA
Dnia 18 października 2024 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku wraz z kadrą udali się do elbląskiego kina „Światowid” by móc obejrzeć seans filmowy pt „Mój Przyjaciel Pingwin”. Film opowiada historię opartą na faktach o pewnym brazylijskim rybaku, który pewnego dnia uratował pingwina z plamy ropy na oceanie. Zwierzę zaprzyjaźnia się z człowiekiem do takiego stopnia że co roku pokonywał 5000 mil morskich aby wrócić do miejsca gdzie znalazł drugi dom. Ale gdy pewnego razu nie wraca do rybaka, cała lokalna społeczność z rybackiej wioski, łączy siły by go odnaleźć.
Uczestnicy podczas oglądania filmu nie kryli łez wzruszenia, a później długo wspólnie dyskutowaliśmy na temat tej niezwykłej przyjaźni.
Całodobowy trening umiejętności społecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, 23.10.2024 r.
Trening umiejętności społecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbył się w dniach 18- 20 października bieżącego roku. Pobyty weekendowe odbywają się w sposób cykliczny,a do udziału w nich zgłaszają się chętni uczestnicy.
Podczas pobytów całodobowych uczestnicy realizują trening funkcjonowania w życiu codziennym z nastawieniem na wypracowanie samodzielności, rozwijanie zainteresowań i kształtowanie dobrych nawyków, a także treningi higieny osobistej. Istotną kwestią jest także integracja oraz utrwalenie umiejętności współpracy w grupie. Podczas październikowego pobytu swój czas zaplanowany poza Ośrodkiem spędziliśmy na treningu utrwalania i i nabywania wiedzy ogólnej z zakresu historii, wyjeżdżając w sobotę do miejscowości Szymbark, gdzie obejrzeliśmy Zamek Kapituły pomezańskiej, by następnie wybrać się na spacer po Iławie. W niedzielę udaliśmy się do Lidzbarka Warmińskiego, by spędzić czas na Pawilonie Zdrowia, gdzie znajduje się tężnia solankowa i groty solne, co sprawia, że przebywanie w tym miejscu ma działanie prozdrowotne.
Czas upłynął nam w miłej atmosferze.
Elbląg, dnia 22.10.2024 r.
W naszym Ośrodku działa sala fotograficzna, w której realizowany jest trening umiejętności opanowania podstaw fotografii oraz obsługi aparatu, mający na celu rozwijanie i pielęgnowanie tej pasji wśród naszych uczestników. Zajęcia te nie tylko aktywizują, ale także wzbogacają nasz Ośrodek o kolejne wartościowe pamiątki, jakimi są zdjęcia, bowiem poznanie w teorii i praktyce możliwości aparatu i jego bezpiecznej obsługi oraz wprowadzanie zdobytej wiedzy w praktykę to doskonałe podstawy do samodzielnego tworzenia długotrwałych pamiątek z naszej codzienności.
Właśnie dlatego, kiedy otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w Konkursie Fotograficznym organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Przezmarku, nasi podopieczni bez wahania zdecydowali się podjąć wyzwanie. Konkurs zatytułowany został „Kolory świata”, więc ruszyliśmy poza Ośrodek w celu uchwycenia plenerowej sceny, która przyciągnie uwagę widza i zapadnie w pamięć. Efekt pracy został doceniony i nasz podopieczny pan Marek Chilmanowicz za swoją fotografię nagrodzony został wyróżnieniem.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do konkursu.
Trening higieniczny i prozdrowotny w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 18.10.2024 r.
W ramach kształtowania zachowań prozdrowotnych oraz prawidłowych nawyków higienicznych w naszym Domu codziennością są zajęcia indywidualne lub grupowe, podczas których porusza się tematy w tym właśnie zakresie. Uczestnicy podczas takich rozmów i zajęć praktycznych uczą się i doskonalą umiejętności prawidłowego mycia oraz bezpiecznego używania kosmetyków i środków czystości. W celu wznowienia i przypomnienia wciąż aktualnego w naszej codzienności tematu, jakim jest konieczność dbania o czystość i estetykę własną i nabywanie umiejętności doboru garderoby adekwatnie do pogody i okoliczności, nasi podopieczni wzięli udział we wspólnych zajęciach, podczas których poruszono właśnie tę tematykę. Poza podstawowymi zagadnieniami, jakimi jest konieczność przestrzegania czystości oraz unikania schorzeń przenoszonych przez bakterie, zapoznaliśmy się z przyczynami i sposobami rozprzestrzeniania najczęstszych chorób, jakie mogą przydarzyć się osobom z obniżoną odpornością i przebywającym w dużych skupiskach ludzi.
Trwająca jesień to u nas okres wzmożonych zachorowań, dlatego kolejnym punktem naszych zajęć była wizyta pielęgniarki pani Iwony Mazur, która opowiedziała, jak skutecznie chronić organizm przed wirusami i jak odróżnić przeziębienie od grypy oraz jak należy reagować w sytuacji pojawienia się objawów chorób. Pani pielęgniarka przypomniała naszym podopiecznym, jakie produkty należy spożywać, by uodpornić organizm w okresie szczególnych zachorowań oraz jakimi zasadami należy się kierować, by kontakt z otoczeniem był bezpieczny i nie zakończył się infekcją.
Dewiza spotkania brzmiała „Dbam o zdrowie swoje i innych”, a wskazanie przyczyn i procesu przenoszenia chorób miało zaszczepić wśród nas wszystkich nie tylko podstawowe nawyki higieniczne, ale także nawyk troski o drugą osobę.
W naszym Ośrodku kluczową role odgrywają treningi kulinarne oraz treningi kulturalnego spożywania posiłków. Uczestnicy wraz z terapeutą każdego dnia utrwalają i nabywają nowe umiejętności z zakresu gotowania i kulturalnego spożywania posiłków. W naszym Domu dbamy aby przygotowywane posiłki były nie tylko smaczne i zdrowe, ale przede wszystkim wykonanie ich, było proste i dawało możliwość samodzielnego wykonania w domu.
Oprócz dbania o higienę i bezpieczeństwo pracy ważną rolę odgrywa dla nas sposób podania dań a także estetyka nakrywania do stołu i stosowanie zasad savoir vivre.
Zajęcia o takim charakterze kształtują zdrowe nawyki żywieniowe oraz pozwalają poznawać nowe smaki, składniki i kuchnie wielu narodów.
Trening kulinarny w ramach zajęć cukierniczych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 17.10.2024 r.
Grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w dniu 16 października bieżącego roku wzięła udział w treningu kulinarnym. W ramach nabywania umiejętności przygotowywania posiłku przy uwzględnieniu odpowiednich proporcji nasi podopieczni przygotowali różne rodzaje mini deserów- torciki z masą śmietanową, rurki z kremem budyniowym oraz mini karpatki, które po upieczeniu własnoręcznie dekorowali.
Zajęcia były doskonałą okazją do wdrażania oszczędnego gospodarowania żywnością wśród naszych uczestników, tego dnia bowiem przypada Światowy Dzień Żywności.
Nauka obsługi i dbałości o urządzenia kuchenne oraz kulturalnego i estetycznego podawania i spożycia posiłków to doskonała okazja do ćwiczenia kwestii codziennej samoobsługi i samodzielnego funkcjonowania.
Z niemałą satysfakcją zasiedliśmy do wspólnego stołu, ciesząc się widokiem i smakiem własnoręcznie przygotowanych smakołyków.
.