Aktualności

1 % POMÓŻ NAM POMAGAĆ

 

 

KRS: 000001304

Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej

www.esops.pl

Jesteśmy organizacją ludzi, których celem jest pomaganie osobom z różnymi dysfunkcjami zdrowotnymi i społecznymi. Robimy wszystko, aby adekwatnie do potrzeb zdrowotnych psycho-społecznych polepszyć komfort ich życia. W tym celu prowadzimy dwa Środowiskowe Domy Samopomocy w Jegłowniku i w Kwietniewie oraz sezonowo Ośrodek Terapeutyczno- Integracyjny „Stokrotka” w Stegnie.  Swoim podopiecznym oferujemy dzienną opiekę obejmującą m. in. rehabilitację i terapię zajęciową dającą radość i satysfakcję, oraz wykształcającą umiejętności przydatne w codziennym funkcjonowaniu (np. warsztaty kulinarne, stolarskie, ogrodnicze, muzykoterapia).

Naszą największą potrzebą jest zgromadzenie środków na wkład własny, które przeznaczymy na zakup samochodu do przewozu naszych uczestników na zajęcia terapeutyczne do ŚDS w Jegłowniku.

Twój 1 % podatku to szansa na zakup samochodu.

 

 

Czytaj więcej

Zajęcia z języka niemieckiego w ŚDS w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 12.02.2020 r.

 

W dniu 12.02.2020 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku odbyły się pierwsze zajęcia z nauki  języka niemieckiego, prowadzone przez Panią Katarzynę Szutkiewicz ze Szkoły Językowej Perfect English. Podopieczni uczestniczący w dzisiejszej lekcji wykazali się dużą otwartością na nowe doświadczenie, przełamali wewnętrzną barierę i swobodnie powtarzali nowe słowa w obcym języku. Od prowadzącej otrzymali podręczniki, dzięki którym nauka okazała się jeszcze przyjemniejsza. Zajęcia w ŚDS będą odbywać się cyklicznie dwa razy w tygodniu. 

 

 

 

Czytaj więcej

Wizyta duszpasterska w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

Elbląg, 07.02.2020 r.

Po Bożym Narodzeniu nadszedł czas wizyt duszpasterskich w domach parafian. W dniu 5 lutego 2020 roku do Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie z kolędą przybył ksiądz Piotr Łatacz- proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża w Kwietniewie. Na początku spotkania wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali kolędę, po czym odmówione zostały modlitwy w intencji wszystkich uczestników i kadry Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie oraz za wszystkich bliskich, który odeszli w 2019 roku. Wszyscy zebrani otrzymali pamiątkowe obrazki oraz modlitewniki. Podczas rozmowy z uczestnikami ksiądz proboszcz przypomniał postać Świętej Agaty z Sycylii, której liturgiczne wspomnienie obchodzi Kościół katolicki właśnie w dniu 5 lutego.  Nie zabrakło również rozmów na tematy bieżące dotyczące uczestników. Rozmowom towarzyszyła troska o podopiecznych Środowiskowego Domu, zaś okazane wsparcie duchowe stało się motywacją do dalszej aktywizacji.

 

Czytaj więcej

Udział uczestników ŚDS w Kwietniewie w Balu Kostiumowym w Chełmżycy

 Elbląg, dnia 28.01.2020 r.

Karnawał to czas radości i tańca, dlatego po otrzymaniu zaproszenia na Bal Kostiumowy w Chełmżycy nie mieliśmy żadnych wątpliwości w kwestii wyjazdu i wspólnej zabawy.  Organizatorem imprezy, która odbyła się już po raz piąty, był Środowiskowy Dom Samopomocy w Suszu. 
W dniu 23 stycznia bieżącego roku frekwencja dopisała- na sali balowej Zajazdu w Chełmżycy pojawili się liczni goście w niezwykle pomysłowych strojach i karnawałowych maskach.
Imprezę otworzyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Iławy pod kierownictwem kapelmistrza Michała Kowalewskiego. Po uroczystym powitaniu gości, rozbrzmiały dźwięki muzyki, która porwała wszystkich do tańca. Taneczną zabawę urozmaiciły liczne konkursy- na króla i królową balu, najlepszych tancerzy oraz najoryginalniejsze przebranie. Przerwy w tańcu umilał nam słodki poczęstunek.
Był to bardzo miło spędzony czas. 
 
 
 
 
 
Czytaj więcej

Wycieczka uczestników ŚDS w Kwietniewie do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

 Elbląg, dnia 17.01.2020 r.

W dniu 10 stycznia 2020 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do Teatru  im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, by zobaczyć spektakl pt. "Tajemniczy ogród" w adaptacji i reżyserii Cezarego Domagały. Bohaterami sztuki są mieszkańcy Misselthwaite. Ich monotonne życie zmienia się za sprawą uroczej Mary, która po przybyciu do miasteczka zaraża wszystkich optymizmem w postrzeganiu świata. Barwne i różniące się od siebie postaci dostarczają widzom wielu emocji. Widz, oglądając  przedstawienie, poznaje siłę ludzkiego dobra oraz przekonuje się o tym, że kluczem do wszelkich bram jest dobre serce. Było to wspaniałe duchowe i kulturalne przeżycie.
Podczas oglądania spektaklu byliśmy świadkami niecodziennego wydarzenia- pan Marcin Tomasik aktor Teatru im. Aleksandra Sewruka, grający przez wiele lat rolę Colina, przekazał jej odgrywanie innemu aktorowi panu Sławomirowi Banaś. 
Po spektaklu wybraliśmy się wspólnie na obiad.
 
 
 
 
Czytaj więcej

Koncert Noworoczny i Nagrody Prezydenta Miasta

 Elbląg, dnia 08.01.2020 r.

Od niemal 30 lat włodarze miasta Elbląga honorują tych, którzy wybitnie pracowali na rzecz lokalnej społeczności i wyróżniali się w swoich dziedzinach. 
W dniu 06.01.2020 roku w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Prezydenta za rok 2019
Wyróżnienia zostały przyznane  dziesięciu osobom oraz podmiotom działającym na rzecz miasta i jego mieszkańców. 
Z nieskrywaną dumą informujemy, że laureatką Nagród Prezydenta za rok 2019 w kategorii „Ochrona zdrowia” została Pani Anna Szyszka – Prezes i założycielka Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej, kierownik elbląskiej delegatury Warmińsko - Mazurskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
 
Pani Anna Szyszka przez lata swojej działalności zaangażowana jest w różnorodne przedsięwzięcia na rzecz osób potrzebujących, niepełnosprawnych czy społecznie wykluczonych.  Już w latach 80-tych dzięki jej determinacji i inicjatywie powstawały placówki wsparcia przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, seniorów  i dzieci z dysfunkcjami.  Jest założycielką  pierwszego w Polsce Dziennego Domu Pobytu dla młodzieży neuropsychiatrycznej przy ulicy Beniowskiego w Elblągu (obecne WTZ), żłobków przeznaczonych dla dzieci z zespołem złego wchłaniania oraz  dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.  To dzięki zaangażowaniu i inicjatywie Pani Anny Szyszka powstały liczne placówki wsparcia dla osób niepełnosprawnych, w tym Środowiskowe Domy Samopomocy w Jegłowniku oraz Kwietniewie.  Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej, któremu przewodzi  od wielu lat świadczy usługi w zakresie bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego, wspierając osoby i rodziny znajdujące się w trudnych sytuacjach życiowych. 
Pani Anna Szyszka bezinteresownie poświęca swój czas, dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Zawsze pełna empatii, wrażliwości na los drugiego człowieka. 
Nagroda Prezydenta Elbląga to wyjątkowe wyróżnienie, podziękowanie i dowód uznania za dobro i wsparcie okazywane drugiemu człowiekowi.
 
Pracownicy Stowarzyszenia oraz  uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy w Jegłowniku oraz Kwietniewie serdecznie gratulują, życząc jednocześnie  wszelkiej pomyślności oraz  dalszych sukcesów w realizacji kolejnych planów i zamierzeń.
 
 
 
Czytaj więcej

Spotkanie Opłatkowe w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 30.12.2019 r.

W dniu 19 grudnia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku odbyło się uroczyste Spotkanie Wigilijne z udziałem zaproszonych gości, pracowników oraz uczestników. 
W uroczystości udział wzięli: Pani Anna Szyszka – Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej, Pan Marcin Ślęzak –Wójt Gminy Gronowo Elbląskie, Pani Genowefa Kwoczek Przewodnicząca Rady Powiatu Elbląskiego, Pan Krzysztof Dorosz – Przewodniczący Rady Gminy w Gronowie Elbląskim,  Pani Marzena Białogrzywa – Kierownik GOPS w Gronowie Elbląskim wraz z pracownikami,  Pani Halina Chabowska-Pędrak kierownik GOPS w Markusach, Pani Agnieszka Michalska-Rojek – Skarbnik w Urzędzie Gminy Stare Pole, Pani Gabriela Żurawska – kierownik GOPS w Starym Polu, Pani Joanna Ołoszewska  - kierownik Oddziału Wydziału Polityki Społecznej Delegatury WMUW w Elblągu wraz z pracownicą - Panią Katarzyną Wiśniewską, Pan Zbigniew Pawłowski – Wiceprezes Zarządu ESOPS, Pani Jadwiga Kubacka – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie, Pani Bożena Rakowska – księgowa ŚDS Jegłownik, Pan Rafał Madanowski – pracownik Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej.
 Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym przygotowanym przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z gościnnym udziałem Pana Karola Lewickiego, muzyka. Przybyłych gości  przywitała  kierownik  Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku -  Pani Marzena Lipińska.  Po uroczystym powitaniu głos zabrali zaproszeni goście, składając wszystkim zgromadzonym serdeczne życzenia, dziękując za owocną współpracę, życząc pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2020. Uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem, składając sobie wzajemnie świąteczne życzenia.
Następnie wszyscy zasiedli do wspólnego stołu kosztując tradycyjnych, wigilijnych potraw. Przyszedł również czas na wręczenie świątecznych upominków naszym uczestnikom. Jednocześnie chcemy nadmienić, iż w tym wyjątkowym dla nas czasie odwiedzili nas dziennikarze z telewizji Truso.tv, którzy nakręcili materiał dokumentujący działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku. Panowie przeprowadzili  wywiad z Panią Anną Szyszka – Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej, inicjatorką i założycielką placówki oraz uczestnikami. Materiał został przygotowany w związku z przyznaniem Pani Prezes - Annie Szyszka Nagrody Prezydenta Elbląga. Tradycyjnie w wieczór Trzech Króli w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się Koncert Noworoczny, podczas którego Prezydent Witold Wróblewski wręczy nagrody za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz społeczności miasta Elbląga.  

 Tegoroczne spotkanie wigilijne już za nami, z niecierpliwością czekamy na kolejną tak udaną uroczystość, aby znowu w gronie przyjaznych nam osób wspólnie poczuć prawdziwą, domową i wyjątkową atmosferę Świąt.


 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku do kina

 Elbląg, dnia 30.12.2019 r.

W dniu 13 grudnia uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni  z niepełnosprawnością sprzężoną  wybrali się do kina studyjnego „Światowid” w Elblągu na film „1800 gramów” w reżyserii Marcina Głowackiego.

Akcja filmu ,,1800 gramów" rozgrywa się w Krakowie, w okresie przedświątecznym. Bohaterką filmu jest Ewa (Magdalena Różczka) - dyrektorka interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, która szuka nowych rodziców dla porzuconych dzieci. Ewa jest wulkanem energii, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis dla dobra dzieci ze swojego ośrodka. Zaraz przed Bożym Narodzeniem w jej życiu pojawia się niezwykła dziewczynka - Nutka, niemowlę porzucone przez matkę. By znaleźć dla niej rodzinę adopcyjną jeszcze przed świętami, Ewa gotowa jest zrobić wszystko, nawet poświęcić siebie, swoją karierę i szansę na miłość…

Piękna historia, wzruszająca do łez. Niezwykle wartościowy film, skłaniający do refleksji nad istotą rodziny i jej kondycji we współczesnych czasach. 

Po seansie filmowym uczestnicy udali się do restauracji „Oliwka” na obiad.
To był bardzo udany i wartościowy dzień dla nas wszystkich. 

      

 

 

Czytaj więcej

Spotkanie Opłatkowe w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 24.12.2019 r.

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia w dniu 17 grudnia bieżącego roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyła się uroczysta Wigilia z udziałem zaproszonych gości, uczestników oraz kadry.

Wśród przybyłych gości byli: Pani Anna Szyszka - Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej, Pan Franciszek Dawgul- Członek Zarządu  Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej, Pan Janusz Nowak- Zastępca Prezydenta Miasta Elbląga, Wicestarosta Elbląski- Pan Ryszard Zając, Pani Agnieszka Staszewska- Dyrektor Biura Prezydenta Elbląga, Pan Tomasz Domżalski- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu, Pani Mirosława Marjańska- zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu, Pani Dorota Wasik- Wójt Gminy Markusy, Pan Zbigniew Lichuszewski- wójt Gminy Rychliki, Pan Tadeusz Kruk- przewodniczący rady gminy w Rychlikach, Pani Bożena Helwak- kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rychlikach, Pan Bogdan Łupina- sołtys wsi Kwietniewo, ks. Piotr Łatacz- proboszcz parafii w Kwietniewie, ks. Lech Wasilewski- proboszcz parafii w Rychlikach, Pan Stanisław Tomczyński- były kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie.

Spotkanie rozpoczęło się od tradycyjnych Jasełek oraz wspólnego kolędowania, co wprawiło wszystkich w odświętny nastrój. Nasi uczestnicy doskonale spisali się jako aktorzy, a wspólne śpiewanie stało się dowodem na to, jak Święta i oczekiwanie na Narodzenie Pana Jezusa zbliża nas wszystkich do siebie.

W tej świątecznej atmosferze uczestniczących w spotkaniu przywitała  Kierownik  Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie Pani Jadwiga Kubacka. Po uroczystym powitaniu głos zabrali zaproszeni goście, życząc wszystkiego dobrego z okazji Świąt, następnie przemówiła Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej Pani Anna Szyszka, składając wszystkim zebranym świąteczne życzenia i życząc pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2020.

Wszyscy obecni podzielili się opłatkiem, składając sobie wzajemnie indywidualne życzenia. Uroczystość uwieńczył wspólny posiłek, jakim były tradycyjne wigilijne dania. W tak ciepłej, rodzinnej atmosferze wspólnie dotarliśmy do wręczenia wszystkim zebranym podarunków.

Serdecznie dziękujemy za obecność i świąteczne życzenia wszystkim naszym gościom i raz jeszcze w imieniu kadry i uczestników życzymy zdrowych, błogosławionych i radosnych Świąt w gronie najbliższych oraz szczęśliwego Nowego Roku 2020

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Kina

Elbląg, dnia 19.12.2019 r.
 
W dniu 12 grudnia bieżącego roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wybrali się do Kina Zamkowego w Pasłęku na projekcję filmu pt. „1800 gramów”. Akcja filmu rozgrywa się w zimowej scenerii w Krakowie. Bohaterką jest rezolutna Ewa- dyrektor ośrodka adopcyjnego, która w swoją pracę wkłada całe serce, a ponad wszystko stawia dobro swoich podopiecznych. Pełen humoru i wzruszeń film wprawił nas w bardzo dobre nastroje.
Po projekcji wybraliśmy się na smaczny obiad. Był to bardzo miło spędzony dzień.
 
Czytaj więcej
<< ... 3 4 5 6 7

 


  


                                                                                                                     
.