Aktualności

Zmiana organizacji działalności placówki w ŚDS w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 19.10.2020 r.

 

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju zajęcia wspierająco – aktywizujące w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku od początku października b.r. są prowadzone do odwołania w systemie rotacyjnym.

Działalność placówki niezmiennie przebiega w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Niemniej nadal dbamy o to, aby podejmowane przez uczestników aktywności były zróżnicowane i ciekawe oraz zapewniały radość w tym szczególnym dla wszystkich czasie. 

 

Czytaj więcej

Udział uczestniczek Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w badaniu mammograficznym

Elbląg, dnia 12.10.2020 r. 

 

W dniu 12 października 2020 roku uczestniczki Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wzięły udział w bezpłatnym badaniu mammograficznym w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanym przez NFZ. Badanie odbyło się w Rychlikach i dotyczyło pań mieszczących się w przedziale wiekowym 50- 69. Wzięło w nim udział 8 naszych uczestniczek. Koordynatorem akcji w naszym Domu była pedagog pani Dorota Sucharzewska.

Mammografia to badanie obrazowe, wykorzystujące niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego, które polega na prześwietleniu gruczołu piersiowego w celu rozpoznania ewentualnych zmian. Badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. W dobie koronawirusa odsetek pań objętych badaniami uległ zmniejszeniu, a profilaktyka w tym temacie jest niezmiennie kwestią najistotniejszą. Badania odbyły się zgodnie z obowiązującym podczas pandemii prawem oraz wewnętrznymi procedurami określonymi przez firmę wykonującą.

Czytaj więcej

Wręczenie maseczek ochronnych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

Elbląg, dnia 12.10.2020 r.

 

 

Pracownicy i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie pomimo ograniczeń jakie niesie ze sobą pandemia, niezmiennie potrafią spędzić ten niełatwy czas w sposób pożyteczny i owocny.

W związku z zaistniałą potrzebą kontynuowania formy ochrony przed covid-19, jaką jest noszenie maseczek ochronnych,w pracowni rękodzielniczej powstały różnokolorowe maseczki. Są one niezbędnym elementem w zapobieganiu zakażeniem koronawirusa, który roznosi się drogą kropelkową, a więc podczas kichania, kaszlu oraz dotykaniu dłońmi ust, oczu oraz nosa.

Różnokolorowe maseczki ochronne uczestnicy otrzymali już po raz kolejny, ale nie jest to jedyna forma naszej walki pandemią. Podczas codziennych zajęć utrwalamy wytyczne związane z higieną osobistą oraz zachowania co najmniej 1,5 metra odległości od innych osób, a także przestrzegania ograniczeń wynikających z przepisów o stanie pandemii.

 

 

  

Czytaj więcej

Szkolenie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 

Elbląg, dnia 09.10.2020 r.

 

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyło się wewnętrzne szkolenie dla kadry pt. „Kolory depresji”, które poprowadziła psycholog placówki pani Kamila Maciejkowicz. Na wstępnie prowadząca szkolenie przypomniała Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych ze wskazaniem na zróżnicowanie i rozpoznanie epizodów depresji. Istotną kwestią poruszoną podczas szkolenia było także omówienie objawów towarzyszących depresji, z którymi możemy spotkać się w codziennej pracy. Zapoznaliśmy się również z porównaniem zaburzeń depresyjnych ze smutkiem jako naturalnie występującą emocją, skupiając się także na charakterystyce smutku oraz na metodach wsparcia osób dotkniętych depresją.

W podsumowaniu pani psycholog przedstawiła drogi i sposoby leczenia zaburzeń depresyjnych oraz czynniki rokownicze w chorobie.

 

Czytaj więcej

Udział uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w X Wojewódzkim Turnieju Tańca Środowiskowych Domów Samopomocy

Elbląg, dnia 02.10.2020 r.

 

W tym roku Wojewódzki Turniej Tańca Środowiskowych Domów Samopomocy, którego organizatorem jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Piszu, odbył się już po raz dziesiąty. Osoby chętne do udziału w konkursie mieli możliwość wystąpienia w dwóch kategoriach- PARA i GRUPA. W związku z pandemią, tegoroczny konkurs odbył się w zmienionej formie- należało nagrać filmik, który następnie wysłany został drogą internetową do oceny jury, w którego skład weszli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Piszu.

Tradycyjnie nie mogło w nim zabraknąć również popisów tanecznych naszych uczestników, którzy swój układ trenowali podczas zajęć z muzykoterapii. W tym roku do rywalizacji zgłosiła się sześcioosobowa grupa. Uczestnicy ŚDS w Kwietniewie wzięli udział w kategorii GRUPA, a swoje umiejętności taneczne zaprezentowali przy podkładzie muzycznym do piosenki Avicii- Wake me up. Przygotowania do występu przyniosły wszystkim dużo dobrej zabawy. Była to doskonała okazja do samorozwoju i integracji naszych uczestników.

 

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

 

Czytaj więcej

Całodobowy trening umiejętności społecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

Elbląg, dnia 30.09.2020 r.

  

W miesiącu wrześniu całodobowy trening umiejętności społecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbywał się w dniach 18.09.2020- 20.09.2020 r. oraz 25.09.2020- 27.09.2020 r. Pobyty weekendowe odbywają się w sposób cykliczny,a do udziału w nich zgłaszają się chętni uczestnicy. W każdym weekendzie udział biorą cztery osoby, będące na co dzień uczestnikami w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie. Osoby te zakwaterowane zostają w specjalnie przygotowanych w tym celu dwóch pomieszczeniach całodobowych, które są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wszelkie wydarzenia odbywają się według wcześniej przygotowanego harmonogramu i są dostosowane do potrzeb i możliwości biorących w nich udział uczestników.

Podczas pobytów całodobowych uczestnicy realizują trening funkcjonowania w życiu codziennym z nastawieniem na nauczenie samodzielności, rozwijanie zainteresowań i kształtowanie dobrych nawyków, a także treningi higieny osobistej. Istotną kwestią jest także integracja oraz utrwalenie umiejętności współpracy w grupie, czemu sprzyja wspólne przygotowanie posiłków czy udział w wycieczkach. Podczas wrześniowych pobytów, w związku z panującą pandemią, swój czas zaplanowany poza Ośrodkiem spędziliśmy we własnym gronie na świeżym powietrzu. Wszyscy uczestnicy chętnie wzięli udział w spacerach do lasu oraz wycieczce do Parku Ekologicznego w Pasłęku oraz do nadmorskiej miejscowości Stegna.

Wszelkie wydarzenia odbywają się zgodnie z reżimem sanitarnym.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Dzień Pieczonego Ziemniaka w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

Elbląg, dnia 24.09.2020 r. 

Nadejście jesieni każdego roku jest dla nas sygnałem, że przyszedł czas na jedno z naszych ulubionych świąt- Dzień Pieczonego Ziemniaka. Tradycyjnie z tej okazji spędziliśmy aktywnie dzień na świeżym powietrzu na boisku przy Środowiskowym Domem Samopomocy w Kwietniewie, skupiając się przede wszystkim na tym smacznym warzywie. Pogoda i humory dopisywały wszystkim od rana.

Spotkanie rozpoczęliśmy od sportowej i umysłowej rywalizacji. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w licznych konkursach takich jak konkurs na najdłuższą obierkę, test wiedzy o ziemniaku, najciekawsza figurka z ziemniaka, rzut ziemniakiem do wiaderka, gorący ziemniak, a także bieg z ziemniakami na czas. Nie zabrakło również zabawy dla pracowników, którzy dzielnie biegali wokół bryczki, wcielając się w rodzinę Kwietniewskich. Konkursy dostarczyły wszystkim wielu radości i rozbudziły ducha rywalizacji.

Na naszym boisku nie mogło zabraknąć również ogniska, na którym piekliśmy kiełbaski i wrzucaliśmy ziemniaczki do pieczenia. Na koniec zabawy wszyscy raczyliśmy się słodkim poczęstunkiem. Tego dnia nie mogło zabraknąć również występów na scenie oraz tańców.

 

 

  

 

  

Czytaj więcej

Zakup samochodu do ŚDS w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 23.09.2020 r.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Jegłowniku dzięki staraniom Pani Prezes Anny Szyszka sfinalizował zakup samochodu do przewozu niepełnosprawnych uczestników naszego Domu. Zakup został dofinansowany częściowo ze środków PEFRON oraz ze środków pochodzących z innych źródeł. Samochód, który wybraliśmy w ramach Zapytania Ofertowego to 9-osobowy Volkswagen Caravelle. Cieszymy się bardzo i mamy nadzieję, że będzie nam służył przez następne lata.
 
 
 
Czytaj więcej

Udział uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w akcji #sadziMY

Elbląg, dnia 22.09.2020 r. 

 

W dniu 20 września 2020 roku odbyła się kolejna edycja akcji #sadziMy, której inicjatorem i patronem jest Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser- Duda. Celem tego corocznego wydarzenia jest zachęcenie społeczeństwa do ochrony przyrody i aktywnej działalności na rzecz leśnictwa. Z tej okazji przedstawiciele Lasów Państwowych rozdawali przygotowane do tego celu sadzonki.

Po swoje drzewka nasi uczestnicy wybrali się do Nadleśnictwa Elbląg. Wielką satysfakcję dawał nam fakt, iż drzewa mają doskonały wpływ na jakość powietrza, są pożytecznym ekologicznym surowcem o szerokim zastosowaniu, a także służą jako domy dla leśnych zwierząt. Otrzymaliśmy 12 sadzonek lipy, z którymi wraz z przedstawicielem Urzędu Gminy Rychliki panem Piotrem Nike pojechaliśmy na wskazane miejsce, by dokonać dzieła. Swoje drzewka posadziliśmy na terenie zrekultywowanego wysypiska śmieci, nadając temu miejscu nowy piękniejszy pejzaż, by odbudować naturalne środowisko tego miejsca. Istotne jest, iż nieopodal tego miejsca znajdują się pasieka, jest więc to idealne miejsce do takiego zagospodarowania.

Sadzenie drzewek sprawiło nam niezmierną radość i dało dużo satysfakcji. Była to również doskonała okazja do integracji oraz aktywizacji naszych uczestników. Wszyscy zadeklarowali chęć aktywnego udziału w tym przedsięwzięciu w przyszłym roku.

 

 

  

 

  

Czytaj więcej

Zajęcia wspierająco - aktywizujące w ŚDS w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 21.09.2020 r.

Mimo pandemii i obostrzeń z nią związanych Środowiskowy Dom Samopomocy w Jegłowniku przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa nie zwalnia tempa. W związku ze zbliżającą się jesienią w placówce trwają prace porządkowe oraz ogrodniczo-zielarskie, gdzie uczestnicy dbają nie tylko o ład, ale i o estetykę naszego Domu. Prowadzone są także zajęcia aktywności twórczej związane z tą tematyką, gdzie uczestnicy tworzą jesienne prace rękodzielniczo-plastyczne: lampiony oraz kompozycje z liści techniką frotażu.

                     

 

 

Czytaj więcej
<< ... 3 4 5 6 7

 


  


                                                                                                                     
.