Aktualności

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku do kina

 Elbląg, dnia 03.10.2019 r.

W dniu 02.10.2019 roku kadra oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jegłownika, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną  udali się do kina na seans filmowy pt. „Tajemnica ojca Pio" . Wyjazd do kina poprzedzony był zajęciami wprowadzającymi w tematykę filmu, przybliżającymi postać zakonnika z Pietrelciny.  Film stanowi doskonałą próbę ukazania prawdziwego oblicza Stygmatyka oraz bardzo trudnej drogi, jaką przeszedł, by na jej końcu stać się jednym z największych świętych Kościoła. Twórcy produkcji  zadbali o niepublikowane dotąd materiały takie jak zeznania świadków życia świętego, jego duchowych dzieci, osób, które doświadczyły nawrócenia i uzdrowienia oraz zdjęcia, nagrania i wypowiedzi współbraci z San Giovanni Rotondo. 
Film ukazuje jak niewyobrażalnemu ogromowi prób został poddany skromny zakonnik z Pietrelciny tj.: oszczerstwa i poddawanie w wątpliwość stygmatów, podsłuchy zakładane nawet w konfesjonale, posądzanie o intymne kontakty z kobietami, kary i prześladowania,  także ze strony osób związanych z Kościołem. Projekcja wzbudziła w nas niezwykłe emocje, wywierając  ogromne wrażenie,  zwłaszcza w kontekście obszernego ekskluzywnego materiału dokumentującego niedawną ekshumację ciała św. Ojca Pio. 
 
Po seansie pełni zadumy i refleksji udaliśmy się do reatauracji  „Oliwka” na włoską pizzę.
Wczorajsze zajęcia idealnie wkomponowały się w  całokształt działań wspierających uczestnictwo naszych podopiecznych w życiu społecznym. 
 
  
Czytaj więcej

Udział uczestników ŚDS w Jegłowniku w Zabawie Dożynkowej

 Elbląg, dnia 03.10.2019 r.

W dniu 27. 09.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jegłownika wraz z opiekunami wzięli udział  w Zabawie Dożynkowej zorganizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie. Organizatorzy zadbali o bogaty program artystyczny oraz liczne atrakcje.

Jako, że impreza nawiązywała do tradycji dożynek w pełnym słońcu skrzyły się kłosy zbóż, z których wyplecione zostały przepiękne wieńce dożynkowe. Uwagę przykuwały również wypieczone bochny chleba  oraz kolorowe jesienne dekoracje. Podczas Festynu można było skosztować typowe wiejskie przysmaki, w tym smalec ze skwarkami i ogórkiem, domowe wypieki jak również tradycyjną grochówkę. Spore zainteresowanie wzbudziła loteria zorganizowana przez gospodarzy. Nasi uczestnicy stali się posiadaczami ciekawych i oryginalnych przedmiotów. Nad  oprawą muzyczną  imprezy czuwał nasz kolega - Piotr Binder, który wspólnie z uczestnikami ŚDS w Kwietniewie zaprezentował  bogaty program wokalno-recytatorski.

 Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz wspaniałą zabawęJ 

  

Czytaj więcej

Zabawa Dożynkowa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 

 Elbląg, dnia 01.10.2019 r.

Wrzesień to czas dziękowania za plony i płody rolne. W związku z tym, iż nasz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie znajduje się w malowniczej wsi, a praca w ogrodzie nie jest nam obca i daje wiele satysfakcji, postanowiliśmy uczcić to Święto, zapraszając zaprzyjaźnione Środowiskowe Domy Samopomocy. Spotkanie odbyło się 27 września 2019 roku.

Przygotowania do imprezy trwały od kilku dni. Gdy nadszedł długo wyczekiwany przez nas dzień, na boisku przy Ośrodku pojawiły się jesienne dekoracje- różnobarwne dynie, snopki siana i stroiki z jarzębiny.  Kiedy wszystko już było gotowe, do dekoracji dołączyły piękne dożynkowe wieńce przygotowane przez przybyłych gości. 

Spotkanie rozpoczęła Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie Pani Jadwiga Kubacka, zapraszając wszystkich zebranych do obejrzenia artystycznej części spotkania. Na scenie wystąpili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie, śpiewając piosenki i recytując wiersze. Do występów scenicznych ku naszej radości, dołączyli uczestnicy z pozostałych Domów. 

Podczas zabawy Dożynkowej, nie mogło zabraknąć swojskiego jadła, dlatego specjalnie  na tę okoliczność, w ramach treningi kulinarnego, przygotowaliśmy swojskie jadło- chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, grochówkę, kiełbasy oraz domowe ciasta. Po wspólnym posiłku nadszedł czas na zmierzenie swoich sił w konkurencjach sportowych. 

Punktem kulminacyjnym Zabawy Dożynkowej było ogłoszenie wyników na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Miejsce pierwsze zajął Środowiskowy Dom Samopomocy w Ostródzie, miejsce drugie  Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolnicy, trzecie miejsce otrzymał wieniec Środowiskowego Domu Samopomocy w Suszu, miejsce czwarte należało do Środowiskowego Domu Samopomocy z Przezmarka, zaś miejsce piąte przypadło Środowiskowemu Domu Samopomocy w Jegłowniku. Wszystkie Domy otrzymały puchary oraz dyplomy za udział w spotkaniu, zaś każdy z gości na pamiątkę otrzymał kubek ze zdjęciem Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie

Dziękujemy wszystkim Gościom za wspólną zabawę.

  

  

 

 

 

Czytaj więcej

Wycieczka uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Miasteczka Westernowego w Grudziądzu

 Elbląg, dnia 30.09.2019 r.

W dniu 20 września 2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wybrali się do Miasteczka Westernowego w Grudziądzu. Pierwszym etapem naszej wycieczki była żywa lekcja przyrody- zwiedzanie miejscowego Zoo i Safarii. Pan przewodnik w bardzo interesujący sposób opowiadał nam o znajdujących się tam zwietrzętach, wśród których były lamy, alpaki, wielbłądy, strusie, kangury, owce, kaczki oraz zamieszkujące oczko wodne różnorodne gatunki ryb.
Pełni wrażeń ruszyliśmy do zwiedzania Miasteczka Westernowego Kansas City, gdzie mieliśmy możliwość przeniesienia się do Ameryki XIX wieki, zwiedzając temetyczne budynki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stroje kowbojskie, po których ubraniu czuliśmy się jak na prawdziwym Dzikim Zachodzie. Pan przewodnik w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam ciekawostki kowbojskiego życia. 
 
Niezwykle ciekawą atracją okazało się również zwiedzanie alejek Juraparku z dinozaurami, mega owadami i morskimi stworzeniami. Podczas zwiedzania ścieżki edukacyjnej zagłębiliśmy się w historię ziemi i prehistorycznych zwierząt. 
 
Po zwiedzaniu Miasteczka nadszedł czas na wspólny obiad w restauracji. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z wycieczki. 
 
  
 
 
Czytaj więcej

Udział uczestników ŚDS w Jegłowniku w Dożynkach Gminnych

Elbląg, dnia 10.09.2019 r. 

 

W dniu 07.09.2019 roku pracownicy i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jegłownika brali udział w Dożynkach Gminnych w Gronowie Elbląskim. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w imieniu rolników w kościele pw. Jana Chrzciciela w Gronowie Elbląskim.   Po mszy nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych. Następnie Korowód Dożynkowy  udał się na kompleks rekreacyjno- sportowy, gdzie pomimo deszczowej aury  odbył się festyn. Środowiskowy Dom Samopomocy z Jegłownika miał przyjemność uczestniczyć w powyższym wydarzeniu. Przy okazji udziału w Dożynkach Gminnych zorganizowaliśmy akcję charytatywną, której celem była zbiórka pieniędzy na leczenie siostry naszego kolegi, zmagającej się ze złośliwym nowotworem piersi. W związku z powyższym przygotowaliśmy loterię fantową, wiele atrakcyjnych fantów wywoływało uśmiech na twarzach dzieci i innych osób wspierających nasze działania.   Uczestnicy festynu licznie odwiedzali również nasze stoisko z domowymi wypiekami i kawą, chlebem ze swojskim smalcem i ogórkiem.    W tym miejscu pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy pragną serdecznie podziękować rodzicom oraz innym zaprzyjaźnionym osobom za aktywny udział  i włączenie się w akcję zbierania fantów na loterię. Dodatkowe podziękowania dla rodziców i pracowników, którzy bezinteresownie przygotowali słodkie wypieki i udostępnili prywatne sprzęty na realizację w/w cel. Zebrane środki zostaną w całości przekazane na leczenie członka rodziny naszego pracownika.

 

Czytaj więcej

Uczestnicy ŚDS w Jegłowniku w Kaczym Bagnie

Elbląg, dnia 09.09.2019 r. 

W dniu 06.09.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym z niepełnosprawnością sprzężoną brali udział w cyklu warsztatów realizowanych przez  Miejsce Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie, słynącym z niezapomnianej atmosfery i skutecznego modelu pracy z osobami niepełnosprawnymi.  W trakcie warsztatów mieliśmy szansę spróbować swoich sił w warsztacie pieczenia bułek metodą tradycyjną, warsztacie łuczniczym z akcentem rycerskim w tle oraz w warsztacie gry na bębnach afrykańskich. Wszystkie te aktywności miały na celu zainspirować osoby niepełnosprawne do kreatywnego działania i rozwijania zainteresowań. Każdy z uczestników mógł wykazać się w danej dziedzinie i poczuć smak dobrze wykonanej pracy. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem podeszli do zadań, a wynikiem tego były uśmiechy i zadowolone miny uczestników. Praca twórcza dała osobom niepełnosprawnym ogromne poczucie zadowolenia, pewności siebie, wiary we własne możliwości. Efektem pracy rąk były świeżo wypieczone bułeczki oraz wspólne odegranie prostego rytmu „Kipi kasza” na bębnach afrykańskich.  

Czytaj więcej

Udział uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie po Kanale Elbląsko- Ostródzkim

Elbląg, dnia 06.09.2019 r. 

W dniu 29 sierpnia 2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wzięli udział w rejsie po Kanale Elbląsko- Ostródzkim. Podróż trwa dwie godziny, rozpoczyna się i kończy w Buczyńcu w samym sercu Kanału Elbląskiego. Podczas wycieczki statek pokonuje pochylnie w Buczyńcu oraz w Kątach dwukrotnie, płynie w dół a w drodze powrotnej w górę. Podróż statkiem po trawie to okazja do poznania zasad działania poszczególnych urządzeń hydrotechnicznych oraz uwieczniania i podziwiania tamtejszej przyrody. Po wyprawie przyszedł czas na zwiedzanie Izby Historii Kanału Elbląskiego. 

 

Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z wycieczki i pełni wrażeń. 

 

 
Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku do Ośrodka Wypoczynkowego Stokrotka w Stegnie

Elbląg, dnia 05.09.2019 r.

W dniach 26-30.08.2019 r. uczestnicy ŚDS z Jegłownika wraz z terapeutami przebywali na turnusie rekreacyjno-integracyjnym
w OW Stokrotka w  Stegnie. Trafiliśmy na przepiękną, słoneczną pogodę. Korzystając z powyższego codziennie spacerowaliśmy na pobliską plażę, zażywając kąpieli zarówno słonecznych
 jak i morskich. W programie znalazł się również rejs statkiem po Wiśle Królewieckiej, stanowiącej odgałęzienie Szkarpawy. To droga wodna prowadząca od miejscowości Rybina przez Grochowo, Sztutowo i Kobyla Kępa do Zalewu Wiślanego,  z  niepowtarzalnym widokiem na przyrodę Żuław, Mierzeję Wiślaną oraz Wysoczyznę Elbląską. Podczas turnusu odwiedziliśmy również Muzeum Stutthof w SztutowieNiemiecki nazistowski obóz kncentracyjny i zagłady (1939-1945). Miejsce skłaniające do ogromnej refleksji, wprawiające w nastrój smutku i zadumy. Mieliśmy okazję skorzystać z przejażdżki Żuławską Koleją Dojazdową na trasie Stegna Gdańska-Prawy Brzeg Wisły.  Kolejka wąskotorowa to ciekawy środek transportu nad morzem, oraz świetna okazja do poznania Żuław i Mierzei Wiślanej z nietypowej perspektywy. Turnus dostarczył nam wielu emocji i stanowił źródło niepowtarzalnych wrażeń.

 

Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Ośrodka Wypoczynkowego Stokrotka w Stegnie

 Elbląg, dnia 28.08.2019 r.

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie jak każdego roku z utęsknieniem wyczekiwali wyjazdu nad morze. Ośrodek Stokrotka, który chętnie odwiedzamy w każde wakacje,jest miejscem położonym w Województwie Pomorskim w miejscowości Stegna znajdującej się na Mierzei Wiślanej nad Zatoką Gdańską. Dogodnością dla przebywających tu gości jest bliski dostęp do plaży oraz wspaniała lokalizacja w środku sosnowego lasu. Na turnus wybraliśmy się w dniach od 19 do 23 sierpnia 2019 roku.
 
Podczas tegorocznego wyjazdu pogoda i nastroje dopisywały od początku. Po zakwaterowaniu, uczestnicy zostali zapoznani z obfitującym w wydarzenia i atrakcje harmonogramem pobytu nad morzem. Wśród treningów, jakie towarzyszą nam w codziennym życiu, pojawiły się mniej codzienne- talasoterapia- forma terapii, wykorzystująca morski klimat oraz sylwoterapia- terapia realizowana poprzez przebywanie wśród drzew. Spacery i kąpiele morskie dawały wszystkim dużo radości. W Stegnie nie zabrakło również kramów z pamiątkami, które uczestnicy chętnie odwiedzali, w celu kupienia pamiątek sobie i swoim najbliższym. Dużą atrakcją podczas wyjazdu okazał się rejs statkiem po Zalewie Wiślanym do Krynicy Morskiej. Po dniach przepełnionych atrakcjami, przychodził czas na równie ciekawe wieczory, podczas których wymienialiśmy się wrażeniami, oglądaliśmy filmy pod gołym niebem oraz organizowaliśmy dyskoteki. 
 
Był to czas spędzony w sposób bardzo aktywny i interesujący. 
 
  
  
  
 
 
Czytaj więcej

Integracyjny grill przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

Elblag, dnia 16.08.2019 

Chcąc skorzystać z letniej pogody, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wraz z kadrą w czwartkowe przedpołudnie 8 sierpnia 2019 roku zorganizowali grilla na boisku przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie.

Ideą treningu było zorganizowanie alternatywnej formy spędzenia czasu wolnego. Celem, poza wspólnym przygotowaniem i spożyciem posiłku, była wspólna zabawa taneczna oraz konkurs piosenki karaoke dla uczestników przy akompaniamencie keyboardu.

Był to bardzo miło spędzony czas, sprzyjający aktywizacji oraz wzajemnej integracji.

 

 

Czytaj więcej
<< ... 3 4 5 6 7

 


  


                                                                                                                     
.