Aktualności

Udział uczestników ŚDS w Jegłowniku w VIII Integracyjnych Zawodach Sportowych w Kończewicach

 Elbląg, dnia 01.07.2019 r.

W dniu 11 czerwca 2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jegłownika wzięli udział w „VIII Integracyjnych  Zawodach Sportowych” w Kończewicach.  

Celem zawodów było promowanie zdrowego i sportowego stylu życia oraz wszelkich zajęć sportowo-edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami, promowanie aktywnych form spędzania czasu, umożliwienie osobom z różnymi niepełnosprawnościami udziału w konkurencjach sportowych oraz aktywne integrowanie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów z różnych ośrodków pomocowych między sobą oraz ze środowiskiem lokalnym.

Środowiskowy Dom Samopomocy z Jegłownika wytypował silną drużynę reprezentacyjną, złożoną z 5 uczestników i kapitana- opiekuna drużyny. Pozostali uczestnicy pełnili niezwykle ważną rolę kibiców.

Zawody miały charakter indywidulanej rywalizacji oraz konkurencji drużynowych. Konkurencje obejmowały bieg na 240m, sztafetę 4 x 60 m, chód na 120 m, rzut piłeczką tenisową, strzały do bramki, rzut piłką lekarską, bieg parami w worku, rzut woreczkiem do celu, skok w dal z miejsca, przenoszenie piłeczek, kręgle, przeciąganie liny.

Drużyna z Jegłownika zdobyła 4 złote medale i 2 srebrne.

Po części sportowej na uczestników czekał zasłużony poczęstunek.

Pełni wrażeń, nowych  znajomości i najedzeni pysznościami wróciliśmy do Jegłownika. Dziękujemy Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Kończewicach za dobrą zabawę!!!

  

 

Czytaj więcej

Wycieczka uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Szymbarka

Elbląg, dnia 17.06.2019r. 

W dniu 14 czerwca 2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wraz z kadrą wybrali się na wycieczkę do Szymbarka. Jest to wieś położona w województwie pomorskim w powiecie kartuskim na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

 

Właśnie tu, w  samym sercu Kaszub, u stóp największego wzniesienia na Pomorzu - góry Wieżycy, znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR). Do przyjazdu właśnie w to miejsce skłoniła nas niezliczoną ilość atrakcji dla zwiedzających w każdym wieku.

Przy samym wejściu do obiektu przywitała nas unikalna Statua Świętowida Kaszubskiego, mająca kształt odwróconego drzewa. Jest to symbol ważnej roli jaką w życiu człowieka spełnia las i drewno.

W towarzystwie przewodnika, zwiedziliśmy unikalne w skali świata obiekty, między innymi pomieszczenie z Najdłuższą Deską Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW "Gryf Pomorski" oraz Największy Koncertujący Fortepian Świata.

Zwiedziliśmy także Kościółek pod wezwaniem św. Rafala Kalinowskiego. To wyjątkowe miejsce, stanowiące  materialny wyraz ducha Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Jedną z  najciekawszych atrakcji, jakie zobaczyliśmy był "Dom do Góry Nogami", w którym na własnej skórze mogliśmy doznać efektów zawirowań błędnika.

Uwieńczeniem naszej wycieczki był wspólny obiad w restauracji, podczas którego dzieliliśmy się naszymi wrażeniami.

Był to bardzo dobrze spędzony czas.

 

Czytaj więcej

Udział uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w zabawie integracyjnej w Zalewie

Elbląg, dnia 06.06.2019 

W dniu 5 czerwca 2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wzięli udział z zabawie o charakterze kulturalno- integracyjnym pt. „Jesteśmy razem”. Organizatorem spotkania był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zalewie, Klub Integracji Społecznej w Zalewie oraz Świetlica Środowiskowa Tęcza w Zalewie.

Wszyscy biorący udział w zabawie wystąpili w bajkowych przebraniach. Na początku spotkania nastąpiła prezentacja strojów gości z poszczególnych placówek. Kolejnym punktem spotkania była zabawa muzyczno-taneczna. Po tańcach nadszedł czas na oczekiwany przez wszystkich moment- wybranie króla i królowej balu. Po zakończonej zabawie wszyscy zebrani udali się na obiad. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i wspólną zabawę.

 

Czytaj więcej

Udział uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w Konkursie Artystycznym Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Warmińsko- Mazurskiego

Elbląg, dnia 03.06.2019 

W dniu 31 maja 2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wzięli udział w Konkursie Artystycznym Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Warmińsko- Mazurskiego. Organizatorem i pomysłodawcą tych corocznych spotkań jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Suszu. Hasło przewodnie brzmi- Modnie, Muzycznie, Kolorowo i zobowiązuje do podejścia do tematu w sposób kreatywny.

Konkurs podzielony został na dwie konkurencje. W pierwszej z nich wystąpili: pani Alicja Kryłow, pani Grażyna Masalska, pani Jolanta Łukaszonek oraz pan Robert Grzemiński. Zadanie polegało na zaśpiewaniu piosenki o dowolnym mieście oraz przedstawieniu pokazu mody. Piosenką, która wówczas wybrzmiała ze sceny, była „Piosenka o mojej Warszawie” pana Mieczysława Foga, zaś przygotowany przez nas pokaz dotyczył mody z lat międzywojennych.

Kolejną rywalizacją był konkurs plastyczny, w którym nasz Dom reprezentowała pani Janina Dmytryszyn, wykonując pracę pt. Wizytówka z mojego miasta.

Z radością informujemy, że w konkursie plastycznym nasza uczestniczka wywalczyła puchar Województwa, zajmując pierwsze miejsce.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.

 

Czytaj więcej

Festyn Rodzinny przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

Elbląg, dnia 31.05.2019

W dniu 30 maja 2019 roku na boisku przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbył się Festyn z okazji Dni Rodziny. Organizatorem imprezy był Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie. W zabawie udział wzięli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rychlikach oraz okoliczni mieszkańcy.

Wśród atrakcji, czekających na dzieci, było między innymi: malowanie twarzy, zestaw do gry w minigolfa, pompowany zamek, pokaz dużych baniek mydlanych, zawody sportowe, pokaz sprzętu strażackiego i policyjnego oraz zabawa karaoke i loteria fantowa.

Nie mogło zabraknąć również poczęstunku- na wszystkich zebranych czekały potrawy z grilla oraz smaczne ciasta przygotowane w ramach treningu kulinarnego.

Dziękujemy wszystkim za doskonałą zabawę.

 

 

Czytaj więcej

Warsztaty garncarskie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 30.05.2019 r.

W dniu 24.05.2019 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyły się warsztaty garncarskie, w których gościnnie  wzięli udział uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku. Warsztaty przygotowała i poprowadziła firma „Garncarnia”z Kamionka Wielkiego. Na początku spotkania uczestnicy wysłuchali krótkiej pogadanki na temat doboru mas ceramicznych, pracy koła garncarskiego oraz sposobu modelowania i pracy na kole.

 

Po wprowadzeniu nadszedł czas na najbardziej oczekiwaną przez uczestników część spotkania- zajęcia praktyczne. Każda chętna osoba mogła własnoręcznie przygotować wybraną przez siebie formę przy pomocy przygotowanej wcześniej gliny.  Efektem zajęć były piękne naczynia i przedmioty codziennego  użytku. Warsztaty dostarczyły wszystkim zebranym wiedzy w temacie powstawania wyrobów z ceramiki, sprzyjając równocześnie integracji.

  

 

 

Czytaj więcej

Występ artystyczny uczestników ŚDS w Kwietniewie podczas Dnia Działacza Kultury w Świętym Gaju

 Elbląg, dnia 29.05.2019 r.

24 maja 2019 roku twórcy kultury z terenu powiatu elbląskiego spotkali się w Święty Gaju, by uczcić Dzień Działacza Kultury. Z tej okazji corocznie przyznawane są nagrody i wyróżnienia osobom, które w swojej codziennej pracy wyróżniają się wyjątkową twórczością artystyczną lub zaangażowaniem w promowanie kultury. Z tej okazji Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie zaprezentował część artystyczną.

 Przed widzami wystąpiła Grupa " Nadzieja ", która powstała w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie w 2013 roku. W skład zespołu wchodzą wszystkie osoby chętne do udzielania się artystycznie. Uczestnicy tworzący Grupę Nadzieja byli wielokrotnie nagradzani na festiwalach i konkursach muzycznych.

W  Świętym Gaju przed publicznością zaprezentowali się :pani Alicja Kryłow,  odczytując wiersz swojego autorstwa, następnie pani Janina Dmytryszyn, pani Alicja Kryłow oraz pani Krystyna Priwer  przedstawiły swoją interpretację piosenki Tercetu Egzotycznego pt. "Pamela zegnaj", zaś pani Małgorzata Kowalczyk wystąpiła w piosence biesiadnej "Cyganeczka Zosia". Było to kolejne doświadczenie sceniczne naszych podopiecznych. Poza częścią artystyczną, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie zaprezentował własnoręcznie wykonane prace, które powstały w ramach treningu aktywności twórczej w pracowni plastycznej oraz pracowni rękodzielniczej .

 

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, dziękując równocześnie za zaproszenie na Uroczystość.

  

 

 

Czytaj więcej

Udział uczestników ŚDS w Kwietniewie w VII Wojewódzkim Kabaretonie Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Warmińsko- Mazurskiego

 Elbląg, dnia 29.05.2019 r.

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w dniu 23 maja 2019 roku wybrali się do Wolnicy, by wziąć udział w Konkursie "Nasza codzienność z przymrużeniem oka, czyli życie na wesoło", którego organizatorem był Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolnicy.  Tematyka spotkania dotyczyła humorystycznego spojrzenia na naszą codzienność i ludzkie postępowanie, a zadaniem grupy było zaprezentowanie się podczas występu kabaretowego. Nasz Dom zaprezentował się we fraszce pt. "Plotka" autorstwa uczestniczki pani Alicji Kryłow, która wystąpiła w roli narratora. Jest krótka historia o tym, jak wiele złego może wyrządzić mówienie o innych poza ich wiedzą. W roli lekarza wystąpiła pani Janina Dmytryszyn, księdzem był pan Kamil Wiśniewski, jako wójt wystąpił pan Marek Chilmanowicz, zaś tytułową plotkę zagrała pani Krystyna Priwer. Równolegle odbywał się konkurs plastyczny- uczestnicy mieli za zadanie namalowanie obrazu farbą olejną, a tematem było "Moje największe marzenie". Autorką naszego obrazu była pani Alicja Kryłow.

 W obu konkursach Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie otrzymał wyróżnienie. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.

  

  

 

Czytaj więcej

Udział uczestników w warsztatach garncarskich

 Elbląg, dnia 27.05.2019 r.

 

W dniu 24.05.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku brali udział w  warsztatach garncarskich – treningu pracy z gliną organizowanych na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie. Warsztaty zrealizowała firma „Garncarnia” z Kamionka Wielkiego, gmina Węgorzewo. W trakcie warsztatów wykorzystano  glinę przygotowywaną własnoręcznie, według odtworzonych, starych technologii. Uczestnicy poznali podstawy ręcznego formowania gliny, formowania na kole garncarskim. W rezultacie powstały własne naczynia i przedmioty użytkowe. Warsztaty stanowiły  doskonałą okazję do bliższego poznania i integracji w ramach działalności obu placówek. 

  

  

 

Czytaj więcej

XXII Bartoszyckie Spotkania Artystyczne Osób Niesamodzielnych

 Elbląg, dnia 27.05.2019 r.

W dniu 24.05.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku brali udział w  XXII Bartoszyckich Spotkaniach Artystycznych Osób Niesamodzielnych (BSAON), organizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Tegoroczne Bartoszyckie Spotkania Artystyczne przebiegały pod hasłem „Spotkanie pod żaglami” . Prezentacje artystyczne obejmowały występy sceniczne w rytmie muzyki szanty, wystawę prac rękodzielniczych wykonanych w ramach terapii zajęciowej oraz prezentację stoisk warsztatowych (rękodzieło, kulinaria).  W trakcie występów scenicznych wybrane grupy prezentowały repertuar taneczny, wokalny i teatralny, przygotowany w ramach całorocznych zajęć terapeutycznych.

Środowiskowy Dom Samopomocy z Jegłownika  odpowiedzialny był  za organizację stoiska warsztatowego. W tym roku zademonstrowaliśmy metody i techniki wykorzystywane w stolarstwie. Chętni mogli wykonać żaglówkę, stworzyć fragment rybackiej wioski, wykonać wieszak w kształcie ryby. Dodatkowo zaprezentowaliśmy nasz dorobek artystyczny w części wystawowej festiwalu.

 

Spotkanie zakończyło się piknikiem integracyjnym, urozmaiconym różnymi konkursami, zabawami oraz wspólnym obiadem. 

  

  

 

 

Czytaj więcej
<< ... 4 5 6 7 8

 


  


                                                                                                                     
.