Próbny alarm przeciwpożarowy w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 15.11.2024 r.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie na dzień 8 listopada 2024 roku zaplanowano praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i uczestników Ośrodka. Prawidłowego przebiegu ewakuacji doglądał st. ogn. Paweł Gawdzik z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Pasłęku oraz starszy specjalista ds. BHP pan Andrzej Mikczyński.
Celem ćwiczeń było utrwalenie umiejętności sprawnej, szybkiej i pozbawionej paniki ewakuacji, a także rozpowszechnianie wiedzy na temat tego, że w tej niecodziennej sytuacji najważniejsze jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. W ewakuacji udział wzięli wszyscy obecni tego dnia uczestnicy oraz kadra. Na alarm wszyscy w sprawny i dobrze zorganizowany sposób opuścili budynek wytyczonymi trasami, pozostawiając za sobą zamknięte drzwi i okna, co jest istotne w razie pożaru w celu nierozprzestrzeniania ognia. Podopieczni wraz z opiekunami dotarli do miejsca zbiórki, gdzie dokonany został meldunek dotyczący liczby wyprowadzonych z budynku osób. Po sprawnej akcji wysłuchaliśmy dodatkowych informacji na temat zachowania zasad bezpieczeństwa podczas pożaru oraz pozytywnej oceny przebiegu całego wydarzenia.
BAL JESIENI W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU
13 listopada 2024r. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbył się Bal Jesieni. W tym dniu Uczestnicy przyjechali przebrani w pomysłowe, kolorowe stroje. Nie zabrakło bohaterów ulubionych filmów, bajek czy inspirujących postaci z życia codziennego. Świetna zabawa, tańce, śpiewy, konkurencje i pyszne przekąski towarzyszyły nam przez cały dzień. Dziękujemy naszym Uczestnikom, Rodzicom i ich Opiekunom za zaangażowanie.
Szkolenie pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 13.11.2024 r.
W dniu 31 października bieżącego roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyło się szkolenie kadry zatytułowane „Wyznaczanie granic w kontakcie terapeuta podopieczny”. Prowadząca psycholog pani Nela Otolińska zapoznała nas z pojęciem i rodzajami granic w relacjach terapeutycznych.
Omówiliśmy wspólnie specyfikę kontaktu z osobami z zaburzeniami psychicznymi, poznając także kryteria granicy wpływu na jednostkę, a także cele relacji i komunikacji terapeutycznej oraz czynniki tę relację tworzące. Poznając fazy komunikowania się wspólnie przeanalizowaliśmy techniki aktywnego słuchania oraz istotę konkretyzowania wypowiedzi. Wspólnie także przypomnieliśmy sobie, czym jest asertywna postawa i co charakteryzuje osobę asertywną. Istotną kwestią był panel dyskusyjny, podczas którego mieliśmy możliwość wymiany poglądów i wspólnego omówienia poruszanych tematów.
Dnia 08 listopada 2024r. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku mieli przyjemność odwiedzić siedzibę Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, znajdującej się przy ul. Łęczyckiej 19.
Dzięki uprzejmości strażaków, Uczestnicy mieli możliwość obserwowania codziennego treningu strażaków, zwiedzenia całej jednostki oraz zapoznania ze sprzętem ratowniczo- gaśniczym. Celem wycieczki było uwrażliwienie Uczestników na zagrożenia mogące wywołać pożar, przybliżenie specyfiki, trudu, odpowiedzialności i niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą praca strażaka.
Zajęcia z biblioterapii w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 06.11.2024 r.
Biblioterapia jest metodą pracy z drugim człowiekiem ingerującą w wiele sfer naszego życia. Czytanie i słuchanie tekstu wpływa na sferę intelektualną człowieka, na społeczne aspekty życia, wpływając na jego emocje i zachowanie.
Czytanie książek wiąże się z redukowaniem negatywnych emocji, jest też formą relaksu, dającą wyciszenie i uspokojenie.
Ten kreatywny i redukujący stres sposób spędzania wolnego czasu to preferowana forma treningu wśród naszych uczestników. W naszym Domu funkcjonuje Biblioteczka, w której znajdują się książki o szerokim zakresie tematycznym, każdy więc może znaleźć tu coś dla siebie. Zajęcia z biblioterapii odbywają się pod hasłem „Jedna książka może zmienić świat”.
Podczas bieżących zajęć przybliżyliśmy sobie osobę znanego polskiego poety i prozaika religijnego księdza Jana Twardowskiego. Tematyka wierszy tego autora ma bardzo szeroki zakres, w którego centrum jest człowiek, jego emocje, a przesłanie duszpasterskie to swoisty poradnik dobrego życia.
Podczas zajęć odczytaliśmy i dokonaliśmy interpretacji dwóch wierszy tego autora- „Śpieszmy się” i „Dzieciństwo”, które wprowadziły nas w klimat nostalgii nad przemijaniem z pozytywnym przesłaniem wiary, nadziei i radości życia.
Dla wszystkich obcowanie z książką było bardzo pozytywnym przeżyciem, wprawiającym w dobry nastrój.
Udział uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w Balu Kostiumowym
Elbląg, dnia 04.11.2024 r.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Rzecznej kolejny już raz zaprosił naszych uczestników do udziału w corocznym Balu Kostiumowym. Jest to zawsze wydarzenie wyczekiwane przez naszych podopiecznych, dlatego do udziału w zabawie nie brakowało chętnych.
W gościnnych murach Ośrodka przywitała nas oficjalnie p.o. kierownika pani Dominika Furtak, zapraszając do prezentacji kostiumów i wspólnej zabawy. Wraz z nami w Rzecznej gościli także podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Przezmarku. Podczas tanecznej integracji wszyscy zebrani mogli kosztować smakołyków z kuchennego stołu, zaś po zabawie nadszedł czas na wspólny obiad.
Po obiedzie nadszedł długo wyczekiwany moment- rozwiązanie konkursu na najciekawsze przebranie, w którym nasz podopieczny pan Dominik Dudek otrzymał drugie miejsce, wcielając się w filmowego Jokera.
Serdecznie dziękujemy za doskonałą zabawę.
JESIENNE PORZĄDKI W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W JEGŁOWNIKU
W ramach pracowni ogrodniczo- zielarskiej Uczestnicy wraz z terapeutą porządkowali dziś przestrzeń wokół naszego Domu. Dzięki znakomitej współpracy między Uczestnikami praca przebiegała w miłej atmosferze. Dopisująca jesienna pogoda pozwoliła na wspólne grabienie liści, zamiatanie i zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą. Zajęcia na świeżym powietrzu są doskonałą formą terapii, która sprzyja poprawie samopoczucia, obniżeniu napięcia, kształtowaniu pozytywnych relacji między Uczestnikami, a także pozwala na doskonalenie współpracy w grupie.
Złożenie wieńców na grobach zmarłych uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 31.10.2024 r.
W kalendarzu katolickim dzień 1 listopada to jedna z najważniejszych dat. Tego dnia czci się wszystkich umarłych, którzy osiągnęli zbawienie w niebie. Następujące po nim Święto Zadusznych, jest czasem modlitwy za wszystkie dusze, a szczególnie te, które nie zaznały nieba, czekając na oczyszczenie w czyśćcu.
Dla nas jest to szczególny czas, pełen wspominania i modlitwy za tych podopiecznych, których już z nami nie ma, dlatego tradycyjnie już pełni zadumy wybraliśmy się na cmentarze, by złożyć na ich grobach wieńce wykonane w ramach treningu aktywności twórczej w sali rękodzielniczej oraz zapalić znicze. Nasi podopieczni wraz z terapeutami odwiedzili cmentarze w Kwietniewie, w Rychlikach i w Pasłęku.
Pamięć o tych, którzy odeszli buduje naszą tożsamość, zaś modlitwa w zadumie jest swoistą pomocą duszom naszych zmarłych.
Warsztaty florystyczne w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 31.10.2024 r.
W dniach 29 i 30 października 2024r. nasi podopieczni w ramach treningu aktywności twórczej w sali rękodzielniczej Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie jak każdego roku wykonywali kompozycje kwiatowe na floretach, które zaniesione zostaną na groby uczestników, którzy odeszli.
W ramach treningu powstały wiązanki kwiatowe, będące połączeniem sztucznych kwiatów z żywym igliwiem i elementami dekoracyjnymi.
Tradycyjnie każdy z naszych podopiecznych otrzymał możliwość kształtowania wyczucia formy oraz wykreowania własnego stylu kompozycji. Uczestnicy podczas warsztatów poznawali poszczególne struktury, rozwijając umiejętności doboru barw i zapoznali się z właściwościami dostępnych materiałów.
Warsztaty florystyczne to okazja do integracji oraz kształtowania wrażliwości twórczej u naszych podopiecznych.
Elbląg, dnia 29.10.2024 r.
Okres jesieni i zimy niesie ze sobą wiele zagrożeń, wśród których wymienić należy zatrucia czadem i pożary. Uznając te tematy za istotne i zawsze aktualne, zaprosiliśmy strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, by pomogli nam pogłębić wiedzę na temat naszego bezpieczeństwa w tym zakresie. Swoją wiedzą i doświadczeniem w dniu 29 października bieżącego roku podzielili się z nami strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu mł kpt Sebastian Wiśniewski i sekc. Łukasz Malinowski.
Spotkanie odbyło się pod hasłem „Zasady postępowania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego” i obejmowało następujące kwestie: zasady prawidłowego wzywania służb ratunkowych na miejsce zdarzenia, organizację postępowania w miejscu zdarzenia, zasady bezpiecznego postępowania w sytuacji kontaktu z ogniem i w sytuacji wybuchu pożaru, zagrożenia związane z sezonem grzewczym przy uwzględnieniu urządzeń ratujących życie takich jak czujniki czadu oraz sposobu wykonania resuscytacji krążeniowo- oddechowej, a także pierwszej pomocy w sytuacji zadławienia i zakrztuszenia. Spotkanie miało także charakter praktyczny. Nasi uczestnicy byli bardzo aktywni i zainteresowani poruszanymi tematami.
Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i wszelkie informacje, których posiadanie może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa naszego i innych.
.