Spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 14.12.2018 r.
Zabawa Andrzejkowa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 04.12.2018 r.
30 listopada 2018 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyła się zabawa Andrzejkowa. Z tej okazji do wspólnej zabawy zaprosiliśmy znajomych ze Środowiskowych Domów Samopomocy z Przezmarka, Rzecznej oraz Malborka. Po przywitaniu gości rozpoczęliśmy wspólną zabawę przy skocznej muzyce. Nie mogło również zabraknąć Andrzejkowych wróżb- ruletka szczęścia, wróżby pod kubeczkiem oraz serca wskazujące imię przyszłego wybranka bądź wybranki. Po wróżbach rozpoczęliśmy II edycję Konkursu Sobowtórów. W tym roku I miejsce przyznano pani Krystynie Jankowskiej, która wystąpiła w roli Clowna, II miejsce otrzymała pani Alfreda Radziszewska przebrana za Cruellę DeMon, zaś III miejsce otrzymała pani Wioletta Cybul w roli Ani z Zielonego Wzgórza. Wyróżnienia powędrowały do pani Jolanty Łukaszonek w roli Freddiego Marcury oraz pani Adrianny Prosowskiej przebranej za Córkę z Rodziny Adamsów. Zwycięzcy otrzymali nagrody, zaś wszyscy pozostali, biorący udział w konkursie, słodki upominek. Spotkanie uwieńczył wspólny obiad. Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom za wspólną zabawę.
Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni
Elbląg, dnia 30.11.2018 r.
Święto Pracownika Socjalnego w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 26.11.2018 r.
Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Papugarni w Olsztynie
Elbląg, dnia 26.11.2018 r.
Jest to miejsce, gdzie odwiedzający mogą podziwiać, pogłaskać i nakarmić egzotyczne ptaki oraz zrobić sobie z nimi zdjęcie. Podczas naszej wizyty, mogliśmy podziwiać 50 papug reprezentujących aż 10 różnych gatunków, w tym między innymi rudosterki oraz kakadu. Dla większości z nas był to pierwszy kontakt z tymi zwierzętami. Wszyscy bawili się doskonale.
Dzień Pracownika Socjalnego w ŚDS w Jegłowniku
Elbląg, dnia 23.11.2018 r.
Dzień Pracownika Socjalnego to święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy
o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 (Art. 51.4.).
Nowa ustawa z 2004 roku (z późn. zm.) podtrzymała zapis o święcie (Art. 121.4.).
Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych,
w szczególności pracowników socjalnych, a sposób świętowania tegoż dnia ma w Polsce wieloletnią tradycję. Składają się na nią spotkania z przedstawicielami władz lokalnych, w trakcie których pracownicy socjalni oraz inni pracownicy pomocy społecznej otrzymują życzenia i słowa uznania
za swoją pracę.
Święto Dnia Pracownika Socjalnego uroczyście obchodzono dnia 21 listopada b.r. w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku. Pracownicy otrzymali od Zarządu Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej gorące życzenia i podziękowania za całoroczną pracę na rzecz osób potrzebujących, niepełnosprawnych i pełne zaangażowanie w realizację wielu zadań.
Uczestnicy i pracownicy ŚDS w Jegłowniku spędzili ten dzień wspólnie, oglądając krótki film wprowadzający w istotę pracy socjalnej i prezentując program artystyczny przygotowany w ramach zajęć terapeutycznych.
Serdecznie dziękujemy za pamięć i życzenia
Udział uczestników ŚDS w Jegłowniku w zajęciach z hipoterapii
Elbląg, dnia 23.11.2018 r.
W dniu 20.11 2018 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku w ramach
cyklu zajęć z hipoterapii udali się do gospodarstwa agroturystycznego „Vitalis” w Zastawnie. Zajęcia
z hipoterapii stanowią niezwykle ważną formę aktywizacji osób niepełnosprawnych, zwłaszcza
z niepełnosprawnością sprzężoną. Kontakt z żywym zwierzęciem stymuluje i normalizuje czucie
powierzchniowe, poprawia stan psychiczny uczestników, normalizuje napięcie mięśniowe niezbędne
do prawidłowego i czynnego ruchu.
Ponadto dotyk końskiej sierści, łaskotanie grzywy, rozmaitość kształtów, odgłos kroków, przyjazne
parskanie i mile kojarzony zapach stymulują wszystkie zmysły: dotyku, słuchu, wzroku i węchu. Koń
wyzwala emocje, uczy wrażliwości i opiekuńczości, ale także stanowczości i umiejętności
podejmowania szybkich decyzji. Ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. Motywuje do działania,
uczy i daje chęć do zmagania się z przeciwnościami losu. Zwieńczeniem zajęć było wspólne
biesiadowanie przy ognisku, pieczenie kiełbas i poczęstunek świeżo upieczoną drożdżówką.
Warsztaty garncarskie na terenie zagrody edukacyjnej „Ziołowy dzbanek”
Elbląg, dnia 23.11.2018 r.
W dniu 05.11.2018 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jegłownika, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną brali udział w warsztatach garncarskich organizowanych na terenie zagrody edukacyjnej „Ziołowy dzbanek” w miejscowości Sąpy.
Zajęcia związane z wyrabianiem gliny pełnią niezwykle istotną rolę w terapii osób niepełnosprawnych,
a w szczególności z zaburzoną motoryką.
Praca z gliną, ugniatanie jej, lepienie pobudzają aktywność, mobilizują do wysiłku nie tylko fizycznego, ale także umysłowego.
Dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną bardzo ważna jest funkcja terapeutyczna zajęć. Praca przy kole garncarskim, wyrabianie gliny pobudzają pracę mięśni. Zaangażowane przy tej pracy partie mięśni nie są aktywne przy żadnym innym rodzaju ruchu. W mózgu otwierają się nowe połączenia neuronowe. Praca przy kole poprawia i ćwiczy słabą koordynację wzrokowo- ruchową. Wyrabianie gliny pobudza również receptory nerwowe w skórze. Dodatkową motywacją podejmowania działań jest niemal natychmiastowy efekt pracy własnej w postaci gotowego wyrobu. Wypalanie gotowych „dzieł” w piecu ceramicznym utrwala efekt pracy i daje możliwość „pochwalenia się” jej wynikami przed szerszym gremium.
Na koniec zajęć na uczestników czekał słodki poczęstunek i ciepły ziołowy napar.
Kurs pierwszej pomocy dla pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 15.11.2018 r.
W dniu 21 października 2018 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyło się szkolenie kadry dotyczące udzielania pierwszej, które poprowadził wykwalifikowany ratownik medyczny. Treści przekazywane podczas kursu były zgodne z wytycznymi ERC 2015. Szkolenie obejmowało: organizację ratownictwa medycznego – podstawy prawne,bezpieczeństwo własne i poszkodowanego, zestawy ratownicze, dezynfekcję sprzętu, ocenę stanu poszkodowanego, resuscytację (dorosły, dziecko, niemowlę, noworodek), defibrylator, inne stany nagłe – drgawki, cukrzyca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, zatrucia, podtopienia, urazy mechaniczne, urazy chemiczne, termiczne, elektryczne oraz psychologiczne aspekty wsparcia poszkodowanych. Szkolenie zakończyło się egzaminem, po którym wszyscy pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie otrzymali certyfikaty potwierdzające pozytywne ukończenie kursu.
.