Pobyt całodobowy w ŚDS w Kwietniewie
Elbląg, dnia 06.07.2023 r.
W dniach 30 czerwca – 2 lipca 2023 roku w ŚDS w Kwietniewie odbył się kolejny pobyt całodobowy, w którym wzięło udział 4 uczestników. Podczas pobytu realizowany był trening funkcjonowania w codziennym życiu, gdzie uczestnicy udoskonalali umiejętności usamodzielniające. W ramach treningu aktywnego spędzania czasu wolnego uczestnicy wzięli udział w wyjeździe do Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie oraz w kolejnym dniu uczestnikom zorganizowano wyjazd do Zamku w Gniewie, gdzie nabywali i utrwalali wiedzę z zakresu historii. Uczestnicy wzięli aktywny udział w treningach i wykazali się samodzielnością w działaniach przy niewielkiej pomocy opiekuna.
UDZIAŁ ŚDS W KWIETNIEWIE W WYJEŹDZIE DO OŚRODKA WYPOCZYNKOWEGO „STOKROTKA” W STEGNIE
Elbląg, dnia 04.07.2023 r.
W tym roku uczestnicy i pracownicy ŚDS w Kwietniewie mieli możliwość wyjechania na turnus rehabilitacyjno-rekreacyjny do Ośrodka Wypoczynkowego „Stokrotka” prowadzonego przez Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej w Elblągu, w terminie od 26 do 30 czerwca 2023 roku. Uczestnicy po przyjeździe na miejsce zostali poinformowani o obowiązującym regulaminie pobytu oraz harmonogramie działań zaplanowanych na ten tydzień, po czym zakwaterowali się w swoich domkach. Podopieczni ŚDS w Kwietniewie podczas pobytu realizowali: trening kulturalnego i higienicznego spożywania posiłków, trening higieniczny, trening ekonomiczny, talasoterapię, arteterapię, muzykoterapię, ludoterapię i chętnie brali udział we wszystkich proponowanych im aktywnościach. Dodatkową atrakcją w tym roku był przejazd Żuławską Kolejką Dojazdową, zwaną potocznie wąskotorówką, wyjazd do Mini ZOO w Jantarze, a także kino na leżakach.
Nad realizacją planowanych działań czuwała kadra ŚDS w Kwietniewie: p.J. Kubacka, p.D. Tunkiewicz, p.R. Gałązka, p.P. Binder, p.P. Hałuszczak-Ziółkowska, p.J. Urbańska-Kuryło. Atmosfera podczas pobytu w Stegnie sprzyjała zarówno zaspokojeniu ciekawości świata poprzez dział w różnych atrakcjach, ale także dała możliwość odpoczynku od codzienności. To był wspaniały czas, który będziemy miło wspominali.
III miejsce w KONKURSIE PIOSENKI POLSKIEJ
Elbląg, dnia 03.07.2023 r.
Uczestnik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie – pan Mieczysław Kosiak, wziął udział w I Przeglądzie Piosenki Polskiej organizowany przez Stowarzyszenie POMOST w Olsztynie dla solistów ze Środowiskowych Domów Samopomocy. Przygotowywany przez pracowników ŚDS w Kwietniewie: pana Piotra Binder i panią Dorotę Sucharzewską zaprezentował swoje umiejętności w zgłoszeniu on-line, gdzie zmierzył się z 166 innymi uczestnikami i dotarł do finałowej 11.
W dniu 28 czerwca 2023 roku pan Mieczysław Kosiak wystąpił na koncercie finałowym z piosenką „Ta ostatnia niedziela”. Decyzją jury zajął III miejsce w konkursie. Dziękujemy za piękne reprezentowanie Naszego Domu i gratulujemy miejsca na podium. Duma nas rozpiera!
X Integracyjne Zawody Sportowe w Kończewicach
Elbląg, dnia 20.06.2023
Dnia 16 czerwca 2023 uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku wzieli udział w X Integracyjnych Zawodach Sportowych organizowanych przez Środowiskowym Domu Samopomocy w Kończewicach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Oparcia Społecznego i Rozwoju „Perspektywa”. Jak co roku nasi podopieczni chętnie wystartowali w zawodach. Pan Mariusz Uzarewicz aż trzy razy stanął na podium : pierwsze miejsce zdobył za rzut piłką lekarską, drugie za strzał do bramki a trzecie wraz z całą grupą za przeciąganie liny. Serdecznie gratulujemy !!!
Miedzy konkurencjami zabawę umilała muzyka grana przez dj oraz animatorki. Oczywiście był też poczęstunek : słodkości i kiełbaska z grilla i pyszne surówki. Jednak najważniejsze w tym wszystkim była integracja z innymi domami, wspólna dobra zabawa i zawieranie nowych przyjaźni.
Serdecznie dziękujemy ŚDS Kończewice za zaproszenie i mamy nadzieję że widzimy się za rok!
Elbląg, 16.06.2023 r.
Nasza wycieczka odbyła się w dniu 14 czerwca bieżącego roku. Trzygodzinny rejs statkiem rozpoczęliśmy i skończyliśmy w Buczyńcu w samym sercu Kanału Elbląskiego. To właśnie tu zlokalizowana jest Izba Historii Kanału Elbląskiego.
Podczas wycieczki statkiem pokonaliśmy trzy pochylnie- w Buczyńcu, Kątach oraz Oleśnicy aż sześć razy. Rejs był niezwykle ekscytujący, ponieważ płynęliśmy początkowo w dół, zaś w drodze powrotnej w górę. Podróż stała się doskonałą okazją do poznania zasad działania urządzeń hydrotechnicznych, będących unikalnym rozwiązaniem w kwestii transportu statków na skalę światową. Poznaliśmy również ciekawostki przyrodnicze oraz historię funkcjonowania Kanału. Podczas rejsu chętnie korzystaliśmy z możliwości fotografowania i podziwiania piękna okolicznej przyrody. Wspaniałą atrakcją była dla nas także możliwość przejęcia na chwilę sterów statku, by poczuć się jak kapitan załogi.
Całodobowy trening umiejętności społecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 13.06.2023 r.
W tym miesiącu całodobowy trening umiejętności społecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbywał się w dniach 9 - 11 czerwca 2023 r. Do pobytów zgłaszają się chętni uczestnicy.
Podczas ostatniego pobytu swój czas zaplanowany poza Ośrodkiem spędziliśmy na treningu nabywania i utrwalania wiedzy z różnych dziedzin życia, wyjeżdżając w sobotę do Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim na koncert Chopinowski. W niedzielę zaś zwiedziliśmy Lawendowego Muzeum Żywego im. Jacka Olędzkiego w ramach treningu nabywania i utrwalania wiedzy z różnych dziedzin życia.
Udział w pobycie to integracja oraz utrwalenie umiejętności współpracy w grupie. Czas upłynął nam w miłej atmosferze.
Całodobowy trening umiejętności społecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie
Elbląg, dnia 31.05.2023 r.
W tym miesiącu całodobowy trening umiejętności społecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbywał się w dniach 26- 28 maja 2023 r. Do pobytów zgłaszają się chętni uczestnicy. W każdym weekendzie udział biorą cztery osoby, będące na co dzień uczestnikami w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie.
Tradycyjnie już podczas pobytu całodobowego uczestnicy realizowali treningi funkcjonowania w życiu codziennym z nastawieniem na nauczenie samodzielności, rozwijanie zainteresowań i kształtowanie dobrych nawyków, a także treningi higieny osobistej. Udział w pobycie to też integracja oraz utrwalenie umiejętności współpracy w grupie.
Podczas ostatniego pobytu swój czas zaplanowany poza Ośrodkiem spędziliśmy na treningu nabywania i utrwalania wiedzy historycznej, wyjeżdżając w sobotę do Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. W niedzielę zaś zwiedziliśmy Muzeum Przyrody w Olsztynie w ramach treningu nabywania i utrwalania wiedzy z różnych dziedzin życia.
Czas upłynął nam w miłej atmosferze.
Elbląg, dnia 31.05.2023 r.
Tegoroczny Konkurs, do udziału w którym zaprosił nas jego organizator Środowiskowy Dom Samopomocy w Suszu, odbył się pod tradycyjnym hasłem „Modnie Muzycznie i Kolorowo”. Impreza utrzymana była w weselnym klimacie, bo właśnie zabaw i obrzędów weselnych dotyczył temat tego spotkania. A jak zaślubiny to dobra zabawa, dużo muzyki i uśmiechów. Te właśnie cechy można śmiało określić kwintesencją tego spotkania.
Nasi podopieczni wystąpili w piosence „Wyszłabym za dziada” zespołu Mazowsze, prezentując umiejętności taneczne i wokalne. Równocześnie z pokazem artystyczno- wokalnym odbywał się konkurs rękodzielniczy, podczas którego nasza podopieczna wykonała piękną ślubną kartkę okolicznościową.
Na koniec zabawy, jak na weselu przystało, wszyscy goście zostali zaproszeni do suto zastawionych stołów na smaczny posiłek.
Dziękujemy za zaproszenie i za doskonałą zabawę.
Warsztaty edukacyjne w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku
Elbląg, dnia 11 maja 2023
Dnia 8 maja 2023 roku, w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku mieliśmy przyjemność gościć pana Grzegorza Głozak. Pracuje on w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Poprowadził on dla nas bardzo ciekawe warsztaty edukacyjne na temat owadów i ptaków zamieszkujących naszą okolicę. Dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych informacji m.in. o pszczołach – w jaki sposób funkcjonują, jaka jest ich rola w zapylaniu roślin, czym się różni od osy i szerszenia – ale też poznaliśmy gatunek pszczoły murarki ogrodowej, bowiem jest to pszczoła samotnica, która nie wytwarza miodu oraz jest bezpieczna dla człowieka. Mogliśmy zobaczyć też modele ptaków w skali 1:1 (dzięcioły, kowaliki, sikorki, gągoły, szpaki, sóweczki).
Następna część warsztatów dotyczyła tworzenia przez ludzi budek lęgowych. Jest to niezwykle pożytecznie, bowiem dzięki temu ptaki mogą bezpiecznie się rozmnażać i wychowywać swoje pisklęta. Budki te zastępują ptakom utracone, naturalne miejsca gniazdowania, siedliska lęgowe oraz naturalne dziuple, co bardzo często spowodowane jest szkodliwą działalnością człowieka. Podobnie jest z tzw hotelikami dla owadów. Ich działanie jest podobne do budek lęgowych – zapewnia im bezpieczne miejsce do życia. Blisko jedna trzecia pokarmów, które spożywamy, zależy od owadów zapylających, których jest niestety coraz mniej, a ich wymieranie rzutuje na cały ekosystem. Dlatego niezwykle ważne jest by każdy z nas podjął jakiekolwiek kroki, nawet na terenie własnego ogródka by pomóc im przetrwać.
Gdy Pan Grzegorz zaproponował nam stworzenie wyżej wspominanych budek lęgowych i hoteliku dla owadów, uczestnicy ochoczo wzięli się do pracy i przy pomocy terapeutów je skonstruowali. Nie zabrakło też refleksji na temat ochrony środowiska i burzy mózgów na temat tego, co jeszcze możemy zrobić, by pomóc przyrodzie.
.